epa05682748 Gunman (R) clutching a pistol stands near slain Russia’s ambassador to Turkey, Andrey Karlov’s body (down), after he shot him during an art exhibition in Ankara, Turkey, 19 December 2016. Russia’s ambassador to Turkey, Andrey Karlov, has been shot at an art exhibition in the Turkish capital of Ankara. Karlov has died of his wounds after the attack, Russia’s Ministry of Foreign Affairs confirmed. EPA/SOZCU NEWSPAPER VIA DEPO PHOTOS TURKEY OUT Dostawca: PAP/EPA.

Zamach na rosyjskiego ambasadora w Turcji [WIDEO]

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ambasador Rosji w Turcji Andriej Karłow zmarł w poniedziałek od ran postrzałowych odniesionych w następstwie ataku napastnika, który strzelał do niego, gdy ambasador przemawiał w galerii sztuki w Ankarze.

Postrzelony ambasador Rosji w Turcji. Następnie zmarł w szpitalu – na końcu nagrania słychać Allah Akbar

Opublikowany przez Przemysław Marek na 19 grudzień 2016

Ambasador przebywał na wystawie fotograficznej zatytułowanej „Rosja oczami Turków”.

Uzbrojony napastnik, który według naocznego świadka wykrzykiwał hasła o wojnie domowej w Syrii, mówiąc coś o Aleppo i zemście, oddał najpierw strzały w powietrze, a potem wycelował w ambasadora. Świadek, na którego powołuje się AP, twierdzi, że napastnik krzycząc „Allahu Akbar” wystrzelił co najmniej osiem razy; miał też powiedzieć parę słów po rosyjsku.

Turecka NTV informowała, że w ataku ranne zostały trzy inne osoby, a strzelanina trwała jakiś czas. Wg MSW Turcji żadna z trzech osób nie odniosła poważnych obrażeń.

Turecka policja zastrzeliła napastnika, który według burmistrza Ankary Meliha Gokceka był policjantem, pracującym w stolicy Turcji. Informacja znalazła też potwierdzenie w prorządowym dzienniku „Yeni Safak”, który zidentyfikował domniemanego zabójcę jako członka sił prewencji. Przy zastrzelonym zamachowcu znaleziono legitymację policyjną.

Tureckie MSW, na które powołuje się Reuters, potwierdziło, że 22-letni zabójca pracował w ankarskich siłach prewencyjnych.

Portal Haberturk, na który powołuje się TASS, pisze, że zabójcą ambasadora Rosji był były funkcjonariusz policji zwolniony z organów ścigania w trakcie dochodzenia ws. próby zamachu stanu w Turcji z 15 lipca. Wg tego źródła napastnik należał do organizacji terrorystycznej.

Turecka policja zatrzymała w poniedziałek matkę i siostrę zamachowca – pisze CNN Turk. Kobiety zatrzymano w Aydin w południowo-zachodniej Turcji.

„To tragiczny dzień dla rosyjskiej dyplomacji. Dziś w Ankarze na publicznej imprezie ambasador Rosji został raniony i zmarł” – oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. „Uznajemy to za akt terroru” – zaznaczyła. Dodała, że władze tureckie powinny przeprowadzić skrupulatne dochodzenie w sprawie zabójstwa ambasadora.

Zamach na rosyjskiego ambasadora potępiły m.in. USA, ONZ.

„Potępiamy ten akt przemocy, ktokolwiek go popełnił. Nasze myśli i modlitwy są z nim (ambasadorem Rosji) i jego rodziną” – głosi komunikat, jaki opublikował rzecznik Departamentu Stanu John Kirby. Zabójstwo ambasadora potępił też sekretarz stanu USA John Kerry, który powiedział, że Waszyngton jest gotów pomóc Rosji i Turcji w prowadzeniu dochodzenia w tej sprawie.

„Potępiamy atak z bronią w ręku na rosyjskiego ambasadora w Turcji. Nie ma żadnego wytłumaczenia dla zamachu na dyplomatę czy ambasadora” – powiedział rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Głębokie współczucie dla Moskwy w związku z tragiczną śmiercią jej ambasadora wyraziło tureckie MSZ. „Nie ma ani jednego rozsądnego człowieka, który by nie przeklął tej zbrodni” – oświadczono w MSZ w Ankarze.

Wg tureckich mediów prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w poniedziałek przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, informując go o tym, co zaszło.

Ambasador Andriej Karłow pełnił dyplomatyczną misję w Ankarze od roku 2013.

Zabójstwo ambasadora Rosji w Ankarze może być prowokacją wymierzoną w stosunki rosyjsko-tureckie – oświadczył szef komisji spraw zagranicznych Dumy Leonid Słucki; również poprzedni szef komisji Aleksiej Puszkow uznał, że celem ataku są relacje obu państw.

Poważny kryzys na linii Ankara-Moskwa powstał w listopadzie 2015 roku, kiedy rosyjski bombowiec został zestrzelony przez tureckie siły powietrzne na pograniczu turecko-syryjskim. W odpowiedzi Rosja wprowadziła sankcje handlowo-gospodarcze wobec Turcji. Po kilku miesiącach relacje rosyjsko-tureckie zaczęły się poprawiać na początku lipca, kiedy Erdogan wysłał do Putina list zawierający – jak twierdzi Kreml – przeprosiny za listopadowy incydent.

foto.PAP/EPA/SOZCU NEWSPAPER VIA DEPO PHOTOS

Zamach na rosyjskiego ambasadora w Turcji [WIDEO]
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze