Eskortowany w tłumie przez kilkunastu policjantów stawił się przed sądem w Melbourne watykański prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii kardynał George Pell. Rozpoczął się tam w środę jego proces, w którym oskarżony jest o pedofilię przed wieloma laty.

76-letni kardynał Pell, bliski współpracownik papieża Franciszka, urlopowany przez niego na czas procesu, jest najwyższym rangą dostojnikiem kościelnym, któremu postawiono takie zarzuty i wytoczono proces karny. Pierwsze wstępne posiedzenie sądu było krótkie, a termin następnej rozprawy wyznaczono na 6 października. Jak zapowiedział przed rozprawą adwokat purpurata Robert Richter, kardynał będzie zapewniał przed sądem o swojej niewinności i odrzuci wszystkie oskarżenia. Ich szczegółów nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że zarzuty dotyczą wielu czynów, o które oskarża dostojnika grupa osób.

Fot. PAP/EPA/JOE CASTRO

Przed gmachem sądu byli zarówno jego przeciwnicy, jak i zwolennicy. Wśród tych drugich stała kobieta z transparentem „Dziękuję za pomoc dla mojej rodziny”- relacjonuje gazeta „Herald Sun” z Melbourne. Odnotowuje, że w związku z przybyciem watykańskiego dostojnika do sądu doszło tam do scen chaosu. Pod koniec czerwca, gdy kardynał Pell postawiony został w stan oskarżenia, na konferencji prasowej w Watykanie oświadczył, że padł ofiarą „nieustannej zaciekłości”. „Jestem zadowolony, że będę wreszcie mógł bronić się przed sądem. Powtarzam, że nie jestem winny zarzucanych mi czynów” – powiedział wtedy. Oskarżenia nazwał „fałszywymi”.

Fot. PAP/EPA/TRACEY NEARMY

„Sama myśl o wykorzystywaniu seksualnym budzi mój wstręt” – zapewnił. Kard. George Pell wyraził przekonanie, że proces da mu możliwość oczyszczenia jego imienia i powrotu do pracy w Rzymie.

Fot. PAP/EPA/STEFAN POSTLES

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.