Ukraina: liczba ofiar i rannych rośnie

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Liczba cywilów, którzy w tym roku zginęli lub ucierpieli w konflikcie w Donbasie, wzrosła o połowę w porównaniu z tym samy okresem ubiegłego roku – poinformował we wtorek wiceszef misji OBWE na Ukrainie Alexander Hug.

 – Od początku roku misja odnotowała 330 ofiar wśród ludności cywilnej (zginęło 59 osób cywilnych, a ponad 260 odniosło rany). Żeby zobrazować powagę sytuacji, przytoczę taki przykład: jeśli porównamy liczbę ofiar wśród ludności cywilnej w bieżącym roku z analogicznym okresem w roku ubiegłym, to zauważymy, że nastąpił ponad 50-procentowy wzrost – podkreślił w Odessie Hug.

Dodał, że członkowie misji OBWE codziennie odnotowują setki, a nawet tysiące przypadków naruszenia rozejmu, w tym przy wykorzystaniu broni zabronionej przez porozumienia mińskie. – Na przykład 23 lipca misja odnotowała ponad 850 przypadków naruszenia zawieszenia broni – powiedział Hug.

Obserwator OBWE podkreślił również, że „na krajach, będących stronami porozumień mińskich, spoczywa odpowiedzialność za zakończenie działań bojowych”. – Wiemy, że gdyby chciały, mogłyby to zrobić w każdej chwili” – dodał. „Jest to kwestia woli. Jest to możliwe – powiedział wiceszef misji OBWE na Ukrainie.

Ukraina: liczba ofiar i rannych rośnie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze