Ordynariusz archidiecezji utrechckiej, kardynał  Willem Jacobus Eijk, w poniedziałkowym oświadczeniu potwierdził fakt wręczenia holenderskiej aborcjonistce Lilianne Ploumen, Orderu Świętego Grzegorza, najwyższego odznaczenia papieskiego, nadawanego osobie świeckiej.

Zdjęcie: Order św. Grzegorza

Dyplomatyczny obyczaj
Rzecznik Stolicy Apostolskiej podkreśla, że wynika to z „obyczaju dyplomatycznego”, wymiany odznaczeń między delegacjami podczas oficjalnych wizyt szefów państw i rządów oraz nie stanowił wyrazu przychylności i zgody dla aborcyjnej polityki kontroli urodzin promowanej przez minister Lilianne Ploumen.

Wiadomość o przyznaniu medalu przyjęta została w wielu środowiskach katolickich z niedowierzaniem. Watykan jej jednak nie zdementował. Wiele źródeł wskazuje na to, że Ploumen została wyróżniona w zeszłym roku, gdy w czerwcu 2017 r. wzięła udział w oficjalnej wizycie króla Willema-Alexandra i królowej Máximy z Niderlandów w Watykanie. Z kolei w rozmowie z holenderską rozgłośnią BRN Newsradio sama zainteresowana zasugerowała, że Watykan przyznał jej nagrodę jako osobisty dowód uznania, a nie jako wyróżnienie pro-forma, nadane całej delegacji. Że jest inaczej, próbują przekonywać następni informatorzy, na których powołuje się portal OnePeterFive. Czytamy tam: „Źródła podają, że dokonano rutynowej wymiany dekoracji między urzędnikami z Watykanu i delegacji holenderskiej, i że jedynym powodem, dla którego Ploumen otrzymała nagrodę, było to, że otrzymała ją jako członek tej grupy”.

Zdjęcie: Lilianne Ploumen

Portal informuje o pojawiających się wątpliwościach związanych z brakiem weryfikacji osób, którym przyznaje się odznaczenia. OPF pisze, iż Ploumen była osobą znaną w Watykanie już wcześniej, gdyż spotkała się z Franciszkiem w 2015 roku i rozmawiała z papieżem na temat zmian klimatycznych. W internecie krążą już petycje wzywające Stolicę Apostolską do odebrania orderu pani minister.

Zwolenniczka aborcji otrzymała papieski order
6 (100%) 2 ocen.


źródło: Radio Watykańskie

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

  Komentarzy:: 1

  1. Pradun Michał Krzysztof


    Jeśli przyznaje się taki order, to coś on oznacza i przyznaje się go osobie którą chcę się w jakiś sposób docenić za wkład w danej dziedzinie życia. Przyznanie tego orderu tej kobiecie teraz już być może pod przykrywką wymiany dyplomatycznej jest moim zdaniem bardzo przesadzone. Ta kobieta nie powinna go dostać!!! Ona jest przeciwieństwem Mary Wagner a to właśnie Mary Wagner Order Świętego Grzegorza powinna dostać.