epa06443180 Pope Francis arrives for a meeting with autorities, the civil society and diplomatic corp in La Moneda, Santiago, Chile, 15 January 2018. Pope Francis visits Chile and Peru from 15 January to 22 January 2018. EPA/LUCA ZENNARO Dostawca: PAP/EPA.

Franciszek: strzeżcie pluralizmu etnicznego i kulturowego

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Do ochrony pluralizmu etnicznego, kulturowego, historycznego i porzucenia wszelkich form stronniczości, dominacji i dogmatyzmów zachęcił Franciszek w przemówienie do chilijskich władz, korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w Pałacu La Moneda w Santiago de Chile.

Papież w ostrych słowach potępił też nadużycia seksualne jakich w przeszłości dopuścili się niektórzy chilijscy duchowni.

Zachęcił też do korzystania z mądrości ludów tubylczych, ochrony ich kultury, aby nie utracić części tożsamości i bogactwa narodu.

Przypomniał, że „umiłowana ziemia chilijska gościła go i uformowała w młodości, gdy odbywał w lata nowicjatu w latach 1959-1963.

W sposób szczególny papież pozdrowił prezydenta elekta Sebastiana Piñerę Echenique, który w grudniu ub.r. wygrał wybory. Zwrócił uwagę, że Chile w ostatnich dziesięcioleciach odznaczało się rozwojem demokracji, który umożliwił mu zrównoważony postęp i przypomniał, że w tym roku obchodzi 200. rocznicę deklaracji niepodległości.

Z uznaniem Ojciec Święty mówił, że „w historii kraj ten był zmuszony do stawiania czoła różnym okresom pełnym wstrząsów, które jednak umiał, nie bez bólu, przezwyciężyć”. „Wychodząc od tej formy potrafiliście skonsolidować i umocnić marzenia waszych ojców założycieli” – zaznaczył.

EPA/LUCA ZENNARO

Papież zachęcił Chilijczyków aby budowali kraj szczodry, gościnny, kochający swą historię, który pracuje nad swoją teraźniejszością i spogląda z nadzieją w przyszłość. Przypomniał słowa św. Alberta Hurtado (1901-1951) jezuity, „apostoła Chile”, który przez całe życie walczył o godność i prawa ludzkie: „Naród, bardziej niż przez swoje granice, bardziej niż przez swoją ziemię, swe łańcuchy górskie, swe morza, bardziej niż przez swój język lub swe tradycje, jest misją, którą trzeba wypełnić”.

„A przyszłość ta rozgrywa się w znacznym stopniu w zdolności słuchania tego, co mają do powiedzenia jego naród i jego władze” – zaznaczył Franciszek.

Zachęcił Chilijczyków by strzegli pluralizmu etnicznego, kulturowego i historycznego od wszelkich zakusów stronniczości lub dominacji, a który wiąże się z kolei ze zdolnością do porzucenia wykluczających dogmatyzmów w zdrowym otwarciu na dobro wspólne.

Papież zachęcił do „słuchania” bezrobotnych, którzy nie mogą utrzymać swych rodzin obecnie a tym bardziej w przyszłości; ludów pierwotnych, często zapomnianych, a których prawom należy poświęcać uwagę i strzec ich kultury. Wezwał też do stworzenia młodym większych możliwości edukacyjnych, chronienia jej od plagi narkotyków.

Mówiąc o dzieciach, które pojawiają się na świecie ze wzrokiem pełnym zdumienia i niewinnością, Franciszek w ostrych słowach potępił nadużycia seksualne jakich w przeszłości dopuścili się niektórzy chilijscy duchowni. „Nie mogę tutaj nie wyrazić bólu i wstydu, jakie odczuwam w obliczu nienaprawialnych szkód wyrządzonych dzieciom przez sługi Kościoła. Chcę dołączyć do moich braci w biskupstwie, gdyż słusznie jest prosić o wybaczenie i wspierać ze wszystkich sił ofiary, a zarazem musimy zobowiązać się do tego, aby to się nigdy nie powtórzyło” – powiedział papież.

Franciszek zachęcił do korzystania z mądrości ludów tubylczych i uczenia się od nich, że nie ma prawdziwego rozwoju w narodzie, który odwraca się od ziemi oraz tego wszystkiego i tych wszystkich, którzy ją otaczają.

Na zakończenie zapewnił o swojej modlitwie, aby „Maryja Panna z Góry Karmel, Matka i Królowa Chile, nadal towarzyszyła i spełniała marzenia tego błogosławionego narodu”.

Franciszek: strzeżcie pluralizmu etnicznego i kulturowego
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze