Reorganizacja Muzeów Watykańskich [ZDJĘCIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Muzea Watykańskie przygotowują się do reorganizacji programu zwiedzania. Turyści mają dziś do dyspozycji siedmio kilometrową trasę. Jednakże większość z nich decyduje się na trasę najkrótszą wiodącą wprost do Kaplicy Sykstyńskiej i Sal Rafaela. Pozostałe ekspozycje muzeów są mniej znane i niewykorzystane. O planach poinformowała Barbara Jatta, dyrektor Muzeów Watykańskich.

Zdjęcie: prace konserwatorskie w Muzeum Watykańskim, fot: Maciej Kluczka, Misyjne.pl

„Naszą wielką nowością jest przygotowanie nowego wejścia do muzeów wzdłuż murów Sangallo, a zatem w pobliżu wejścia z lat 30-tych i tego, które zostało otwarte w roku 2000. Przez tę nową bramę będzie można się dostać bezpośrednio do tych najrzadziej odwiedzanych dziś części muzeów. W ten sposób będziemy mogli lepiej rozdzielić napływ turystów” – mówi Radiu Watykańskiemu Barbara Jatta.

Zdjęcie: wejście do Kaplicy Sykstyńskiej, fot: Maciej Kluczka, Misyjne.pl

„Zdarza się bowiem, że do Rzymu przyjeżdżają pielgrzymi, niekiedy jedyny raz w życiu i okazuje się, że nie mogą się dostać do Muzeów Watykańskich, bo jest zbyt wielki napływ turystów, a liczba zwiedzających z konieczności jest ograniczona, by chronić dzieła sztuki. A dzięki temu nowemu wejściu będzie ich można skierować do tych mniej obleganych części muzeów, w których wystawiane są nie tylko dzieła sztuki, ale także wielowiekowe świadectwa wiary chrześcijańskiej. To jest jedna z inicjatyw, które mają służyć odkryciu słabiej znanych części muzeów” – dodaje dyrektor Muzeum.

Zdjęcie: obraz Jana Matejki „Sobieski pod Wiedniem” w Muzeum Watykańskim, fot: Maciej Kluczka, Misyjne.pl

„Chcemy, by ludzie mogli zwiedzać nie tylko Kaplicę Sykstyńską czy Sale Rafaela, ale również inne wspaniałe miejsca, które naprawdę są artystycznym świadectwem wiary zgromadzonym w naszych muzeach” – powiedziała Radiu Watykańskiemu Barbara Jatta.

Reorganizacja Muzeów Watykańskich [ZDJĘCIA]
Oceń ten artykuł

Wasze komentarze