Korea Płn. wystrzeliła w niedzielę rano, czasu lokalnego, pocisk nieustalonego rodzaju – poinformowało ministerstwo obrony Korei Południowej. Pocisk wystrzelono z rejonu Kusong na zachodnim wybrzeżu tego kraju. Według agencji Yonhap był to pocisk balistyczny.

Dwa tygodnie temu Pjongjang przeprowadził nieudaną próbę wystrzelenia pocisku balistycznego, który eksplodował kilka minut po starcie.

W rejonie Kusong Pjongjang wcześniej dokonywał prób z pociskami średniego zasięgu.

Od początku br. Korea Północna dokonuje znacznie częściej prób z pociskami balistycznymi. Według zachodnich ekspertów Pjongjang osiągnął pewien postęp w pracach nad tymi pociskami.

Niedzielny test, jeśli potwierdzi się, że była to próba pocisku balistycznego, byłby pierwszym od czasu objęcia urzędu przez nowego prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina. Opowiada się on nie tylko za naciskami, ale i za dialogiem z Pjongjangiem aby nakłonić go do rezygnacji z programu rakietowego i nuklearnego.

Premier Japonii Shinzo Abe wyraził w niedzielę wobec dziennikarzy stanowczy protest przeciwko tej próbie i podkreślił, że stanowiła ona pogwałcenie rezolucji ONZ.

Fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.