epa05961341 Pope Francis waves to devotees from the popemobile while given a farewell by Portuguese Bishops upon his departure from the Casa do Carmo before leaving the Fatima Sanctuary to the Monte Real Air Base, in Leiria, Portugal, 13 May 2017. Pope Francis celebrated a Holy Mass with the canonization of the little shepherds Jacinta and Francisco Marto at Holy Rosary Basilica in the Shrine of Our Lady of Fatima, which he was visiting on 12 and 13 May on the occasion of the 100th anniversary of the apparent appearances of the Virgin Mary to three shepherd children in 1917. EPA/ANDRE KOSTERS Dostawca: PAP/EPA.

Fatima: papież upomniał się o najsłabszych

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dwudniowa wizyta papieża Franciszka w Fatimie służyła upomnieniu się o najsłabszych, w szczególności o osoby ubogie i chore – oceniają w sobotę portugalskie media.

Komentatorzy odnotowują, że w trakcie centralnych uroczystości stulecia objawień maryjnych w Fatimie papież wielokrotnie nawoływał do większej troski o najsłabszych. Przypominają wypowiedź Franciszka, który w portugalskim sanktuarium zaapelował o „Kościół biedniejszy w środki i bogatszy w miłość”.

Jak zauważają dziennikarze, o ubogich i chorych Franciszek mówił zarówno w swoich modlitwach, jak i w wystąpieniach kierowanych do ponad miliona wiernych zgromadzonych w sanktuarium, a także miliardów osób na całym świecie śledzących pielgrzymkę papieską w mediach. Przypomniano także, że na zakończenie mszy w sobotę papież pobłogosławił osoby chore.

Prywatna telewizja SIC podkreśliła, że Franciszek podczas dwudniowego pobytu w Portugalii sam zdradzał oznaki osłabienia. „Papież był wyraźnie zmęczony. Okazuje się, że jest przeziębiony” – ujawniła stacja.

Dziennik „Publico” na swojej stronie internetowej napisał, że w Fatimie Franciszek po raz kolejny pokazał swoje bardzo ludzkie oblicze, a także troskę o osoby słabe, chore i wykluczone.

Z kolei publiczna telewizja RTP wskazała, że odmowa Franciszka przybycia do Lizbony, która nie znalazła się na trasie zakończonej w sobotę pielgrzymki do Portugalii, mogła być nieprzypadkowa.

„Papież od dłuższego czasu deklarował, że interesuje go tylko i wyłącznie podróż do Fatimy na obchody stulecia objawień maryjnych. Fakt, że Franciszek podczas swojego ponadczteroletniego pontyfikatu nie odwiedził jeszcze żadnej stolicy kraju Unii Europejskiej, może wyjaśniać motywy takiej decyzji. Prawdopodobnie argentyński papież chce w ten sposób zamanifestować, że bardziej od głównych miast interesują go peryferie” – ocenili komentatorzy RTP.

Dziennikarze tej stacji na zakończenie transmisji z pobytu papieża w Fatimie poinformowali, że według jednego z ostatnio przeprowadzanych w krajach katolickich badań Portugalczycy są narodem najbardziej sympatyzującym z papieżem Franciszkiem.

W sobotę po wylocie papieża do Rzymu prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa powiedział dziennikarzom, że w ostatnich słowach przed podróżą powrotną Franciszek wyznał, iż był miło zaskoczony ciepłem i sympatią osób towarzyszących mu w uroczystościach modlitewnych w Fatimie.

Kulminacyjnym wydarzeniem dwudniowej wizyty papieża w Portugalii była kanonizacja Franciszka i Hiacynty Marto, którzy jako dzieci uczestniczyły w objawieniach maryjnych w Fatimie w 1917 r. Trzecią uczestniczką była ich kuzynka, Łucja dos Santos, której proces beatyfikacyjny prowadzony jest w Watykanie od lutego br.

Zobacz także
Wasze komentarze