Kardynał Stanisław Dziwisz – w 39. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża – powiedział o planach wydania notatek, które prowadził jako sekretarz Jana Pawła II. – Byłem tyle lat z Wojtyłą i ludzie domagają się ode mnie, żebym świadczył o jego życiu, o jego dziedzictwie” – stwierdził, dodając, że póki co notatki są przepisywane i trudno w tym momencie określić datę ich wydania.

 – Muszę się poradzić, w jakim kierunku iść. Trudno, żeby te notatki zostały wydane tak, jak były pisane. Chodzi o to, żeby były przystępne dla czytelnika – zdradził dziś rano w porannej rozmowie w radiu RMF  FM w audycji Roberta Mazurka.

Zdjęcie: Papież Jan Paweł II na spotkaniu z wiernymi w Wadowicach, z prawej ks. Stanisław, kwiecień 1979 rok.

Notatki Jana Pawła II

Kilka lat temu została wydana książka „Jestem bardzo w rękach Bożych”, będąca zbiorem prywatnych zapisków Jana Pawła II. W związku z tą publikacją pojawia się wiele wątpliwości i pytań związanych z naruszeniem przez Kardynała Stanisława Dziwisza ostatniej woli zmarłego Ojca Świętego.

Jego nauczanie jest wciąż aktualne
Po Janie Pawle II zostało nie tylko wielkie dziedzictwo nauczania, ale i wspaniała osobowość; jego nauczanie jest wciąż aktualne dzisiaj – mówił w poniedziałek kardynał Stanisław Dziwisz. Duchowny tłumaczył wtedy, że są one kluczem do zrozumienia duchowości Papieża – Polaka.

 – Jan Paweł II to był wyjątkowy człowiek. Zostawił nie tylko wielkie dziedzictwo nauczania, ale też wspaniałą osobowość – wspominał  w RMF FM kardynał Dziwisz. Wieloletni sekretarz papieża Jana Pawła II stwierdził, że po papieżu pozostało „wielkie dziedzictwo, do którego trzeba wrócić”. – Gdy czytam na nowo wszystkie przemówienia do Polski – to są bardzo aktualne, aktualne na dziś. Nie trzeba nic zmieniać, tylko wrócić do nich – dodał.

Wspominając współpracę z Janem Pawłem II, kard. Dziwisz powiedział, że papież „stworzył w Watykanie dom rodzinny, gdzie czuliśmy się z nim dobrze, a i myślę, że on był zadowolony z nas i z naszej posługi. Nigdy mi nie mówił, co mam robić, ponieważ sekretarz powinien wiedzieć, co ma robić i jak służyć” – opowiadał kardynał.

Wiadomość o wyborze
Mówiąc o dniu, w którym Karol Wojtyła został wybrany na papieża, kard. Dziwisz wspominał, że o wyniku konklawe dowiedział się czekając na Placu św. Piotra. Jak stwierdził, wybór Wojtyły „nie był dla nas zaskoczeniem, bo jednak poważna prasa i środki przekazu liczyły się z tym, że może to być jeden z kardynałów spoza Włoch”.

Oceń ten artykułWspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.