Parafia pw. świętej Trójcy na poznańskim Dębcu (w pobliżu której doszło do wybuchu gazu w mieszkaniu) organizuje zbiórkę pieniędzy – które mają pomóc osobom poszkodowanym, ich rodzinom. Można wpłacić datki na konto parafii z dopiskiem „NA POSZKODOWANYCH”.

Numer konta jest na stronie parafii (to 16 2030 0045 1110 0000 0041 1970). Najprawdopodobniej od jutra parafia będzie zbierać również odzież. W pomoc zaangażowane są również inne instytucje, w tym Caritas. Szczegóły w internecie.

Zdjęcie: parafia św. Trójcy w Poznaniu

Akcja ratownicza i poszukiwawcza
Według danych służb na godzinę 14:30 w wyniku wybuchu gazu 4 osoby straciły życie, a 22 zostały ranne. Dwie osoby dorosłe i dziecko odniosły ciężkie obrażenia. Jedna osoba jest ciężko poparzona. Wszyscy ranni (także lżej) trafili do szpitali. NA miejscu pracowało w sumie 160 strażaków-ratowników, 30 zastępów straży pożarnej i policja. Na miejscu cały czas jest specjalna grupa poszukiwawcza straży pożarnej z Poznania z psami tropiącymi na gruzach.

fot: Jakub Kaczmarczyk, PAP

Pierwsza pomoc
Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski poinformował, że osoby nieposzkodowane fizycznie podczas wybuchu i zawalenia budynku zostały przewiezione do pobliskiego hotelu; mają zapewnione schronienie i pomoc służb społecznych oraz pomoc psychologiczną. Pracownicy służb przeprowadzają wywiady z tymi osobami, tak by można było im świadczyć od poniedziałku pomoc materialną i finansową, przygotowaną w takich przypadkach. Miasto przekazało do akcji koparkę, która pomaga straży pożarnej w prowadzaniu działań.

Zniszczenia
Szef straży podał, że na 18 mieszkań, zniszczeniu uległy cztery – zawaliły się. Do wybuchu gazu i zawalenia się kamienicy przy ul. 28 Czerwca w Poznaniu przed godziną 8:00 rano. Komendant Główny Straży Pożarnej podjął decyzję o skierowaniu na miejsce dodatkowych grup ratowniczych – z Łodzi i Warszawy. „Grupy te mają odpowiedni sprzęt i doświadczenie; pracują m.in. z psami, które są szkolone w poszukiwaniu osób żywych” – wyjaśnił rzecznik PSP Paweł Frątczak.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP, Redakcja

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

  Komentarzy:: 3