Katoliccy skauci we Francji są zaskoczeni, że wyłączono ich z przedsynodalnej debaty o młodzieży.

Wśród francuskich delegatów na przedsynodalne spotkanie młodych w Rzymie nie znalazł się ani jeden przedstawiciel środowisk harcerskich. Wzbudza to tym większe emocje, dlatego że wszystkie wyniki przedsynodalnej ankiety we francuskich diecezjach zgodnie wskazywały, że skauting to jedyny sprawdzony i dobrze funkcjonujący dziś model duszpasterstwa młodzieży we Francji.

Zdjęcie: synod biskupi z 2012 roku

Oświadczenie katolickich skautów wyraża też konsternację wobec faktu, że wśród delegatów francuskiego Kościoła na „synod młodych” znalazł się przedstawiciel kontrowersyjnego Wiejskiego Ruchu Młodzieży Chrześcijańskiej, który uznaje aborcję za podstawowe prawo człowieka.

Co ciekawe, w ten sam dzień w Rzymie zakończyło się międzynarodowe spotkanie kapelanów harcerskich z Federacji Skautingu Europejskiego. Uczestniczyło w nim 150 kapłanów z 15 krajów. Program obrad był związany z tegorocznym synodem biskupów o młodzieży. Mówiono o skautingu jako miejscu rozeznawania powołania. Podkreślono też znaczenie bliskiej współpracy między kapelanem i instruktorami.

Ewangelizacja skautingowa
„Skauting w świecie chrześcijańskim, katolickim, nie jest sam w sobie celem. Jest bardzo dobrą metodą, bardzo skuteczną metodą wychowawczą, integralnie rozwijającą człowieka, nie tylko od strony duchowej, ale również cielesnej, jego charakteru, osobowości, kontaktu z naturą, ale jest ciągle tylko narzędziem. Natomiast celem skautingu katolickiego jest ewangelizacja. A współpraca między kapelanami i instruktorami polega na tym, by ksiądz ukierunkowywał liderów, szefów, instruktorów, przypominając im, że jest to narzędzie służące ewangelizacji. Bardzo często bowiem zdarza się, we wszystkich w zasadzie modelach, organizacjach skautowych, że czasami skauting traci swoje przeznaczenie, także przez nas księży duszpasterzy . Widzi się w nim tylko mundur, styl, trochę właśnie taki militarny. Natomiast my nie możemy stracić tej głównej perspektywy, że jest to bardzo dobre narzędzie ewangelizacji” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. prof. Migut.

Federacja Skautingu Europejskiego zrzesza chrześcijańskie organizacje skautowe. Jest międzynarodowym stowarzyszeniem oficjalnie uznanym przez Stolicę Apostolską. Wywodzi się z katolickiego modelu skautingu wypracowanego przez francuskiego jezuitę ojca Jacques’a Sevina. Najsilniejsze struktury posiada we Francji i we Włoszech. Polskim członkiem Federacji jest Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” FSE.

Oceń ten artykuł


źródło: Radio Watykańskie

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.