fot. cathopic

Bierzmowanie nie wcześniej niż w wieku 16 lat?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Diecezja Pasawy w Niemczech będzie dopuszczać młodzież do bierzmowania dopiero po ukończeniu 16. roku życia. Taką decyzję podjął tamtejszy ordynariusz biskup Stefan Oster po dłuższych konsultacjach z odpowiedzialnymi duszpasterzami i katechetami.

Wiara to nie teologiczne definicje
Zdaniem biskupa przyjęcie sakramentu bierzmowania powinno wynikać z wolnego i świadomego wyboru młodego człowieka, który chce nawiązać relację z Jezusem Chrystusem. Biskup Oster tłumaczył, że decyzję podjął po kilkuletnich konsultacjach w różnych katechetycznych gremiach diecezjalnych. Jak stwierdził, „chcemy doprowadzić młodych ludzi do osobistej relacji z Chrystusem. Mają oni prawo dowiedzieć się od nas, jak doświadczyć przyjaźni z Jezusem i jak może ona wzmocnić i unieść ich własne życie. (…) Młodzi powinni móc zrozumieć, że wiara nie jest po prostu zaakceptowaniem definicji teologicznych, ale przede wszystkim żywą relacją z Bogiem.”

Zdjęcie: Pasawa jest nazywana miastem trzech rzek

Specjalny program katechetyczny
Bp Oster podkreślił też, że „młodzi powinni być do bierzmowania dobrze przygotowani”, dlatego w najbliższym czasie diecezja przygotuje na ten cel specjalny program katechetyczny. Ordynariusz Pasawy zwróci się w tej sprawie do wiernych w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. W Niemczech nie ma jednej obowiązującej wszystkie diecezje granicy wiekowej dla kandydatów do bierzmowania. Tego sakramentu inicjacji chrześcijańskiej udziela się także w 17. roku życia, ale są diecezje, w których kandydaci do przyjęcia tego sakramentu mają 12 lat.

Pasawa to 50-tysiecznie miasto w Bawarii, w rejencji Dolna Bawaria, leży bezpośrednio przy granicy z Austrią.


Zobacz także
Wasze komentarze