Saragossa obchodziła wczoraj swe święto patronalne Matki Bożej del Pilar. 12 października to również „Día de la Hispanidad”, czyli Dzień Hiszpańskości, upamiętniający odkrycie Nowego Świata przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r.

Zgodnie z tradycją św. Jakub Apostoł miał głosić Ewangelię w okolicach Saragossy. Efekty były jednak niewielkie. Zniechęcony postanowił wrócić do Jerozolimy. Wówczas ukazała mu się Matka Boża na słupie –  po hiszpańsku „pilar” – i dodała otuchy, aby się nie poddawał. Ten słup zachowuje się do dzisiaj w Bazylice Matki Bożej w Saragossie. Kult Matki Bożej del Pilar bardzo szybko rozszerzył się na Aragonię i Hiszpanię.

„Saragossa jest miastem maryjnym – napisał w okolicznościowym liście tamtejszy arcybiskup Vicente Jiménez. – Kult Matki Bożej del Pilar zachęca nas do życia bardziej ludzkiego i ewangelicznego. Maryja nie pozwala, aby nas opanował lęk i brak nadziei. Wręcz przeciwnie, zachęca nas, abyśmy budowali świat w pokoju, bardziej sprawiedliwy, braterski i solidarny” – podkreślił metropolita Saragossy.

12 października 1492 r. Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Matka Boża del Pilar została patronką wielu miejscowości w Nowym Świecie. Z biegiem czasu 12 października stał świętem narodowym Hiszpanii i Dniem Hiszpańskości, który pod różnymi nazwami obchodzi się w Ameryce Łacińskiej.

fot. Zaragoza Turismo, flickr

 

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.