Jacek Kurski nowym prezesem TVP

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jacek Kurski wygrał konkurs na nowego prezesa telewizji publicznej – poinformował w środę przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Z pięciu członków RMN tylko Juliusz Braun był przeciwny tej kandydaturze. Czworo pozostałych: Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka, Grzegorz Podżorny i przewodniczący Krzysztof Czabański, zagłosowali za.

Czabański pogratulował Kurskiemu zwycięstwa  i wyraził radość z ciekawego i dynamicznego programu zaprezentowanego przez nowego prezesa, który przełoży się na uszczelnienie abonamentu, czyli najważniejszego obecnie zadania mediów publicznych. Z kolei Elżbieta Kruk oświadczyła, że za wyborem Kurskiego przemawiały: „spójna wizja, widzenie roli i sposób pełnienia misji publicznej i osobowość”.

Jak wskazała Joanna Lichocka, sporą konkurencją dla Kurskiego była Agnieszka Romaszewska-Guzy. W porównaniu ze zwycięzcą przedstawiła ona jednak jedynie ciekawą wizję mediów narodowych, bez koncepcji reformy telewizji.

Przeciwny tej decyzji Juliusz Braun uznał, że jest ona decyzją polityczną, która zaszkodzi mediom publicznym. „Jacek Kurski (…) nie odróżnia informacji od propagandy, a jeśli rozumie, to realizuje propagandę, a nie rzetelną informację” – ocenił. Wspomniał też o ekonomicznej katastrofie, do której doprowadził TVP, zaciągając ogromne kredyty.

W konkursie na nowego prezesa TVP złożono 23 oferty. Do drugiego etapu  przeszło 18 z nich, a do finału wyłoniono jedynie czworo kandydatów – Jacek Kurski, Agnieszka Romaszewska, Krzysztof Skowroński i Bogdan Czajkowski.

Kurski urodził się 22 lutego 1966 r. w Gdańsku. Ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. Działał w podziemnej Solidarności. Pracę zawodową zaczynał jako dziennikarz. W latach 2005–2009 był posłem PiS, w latach 2009–2014 posłem do Parlamentu Europejskiego.

Zobacz także
Wasze komentarze