Europejskie Nagrody Obywatelskie dla trzech Polaków

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Komitet Obrony Demokracji, Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika i uczestniczka wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 r. Aleksandra Banasiak to polscy laureaci Europejskich Nagród Obywatelskich, które wręczono w środę w Brukseli.

W tym roku wyróżnienia przyznano 50 osobom i organizacjom z krajów UE. Kandydatów do nagrody zgłaszają eurodeputowani, a laureatów wyłoniła kapituła pod przewodnictwem szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

KOD został nominowany przez europosłankę PO Różę Thun. Jak powiedziała Thun dziennikarzom, Komitet został nagrodzony jako jedna z tych organizacji, które walczą o wartości europejskie w swoich krajach.

Lider KOD Mateusz Kijowski powiedział, że jest to ogromne wyróżnienie dla setek tysięcy ludzi, którzy angażują się w działalność Komitetu oraz „ciężko pracują, by budować zrozumienie dla wartości demokratycznych i europejskich w Polsce”. Dodał, że nagroda może pomóc zwrócić uwagę na KOD w Europie oraz „pozwoli odwrócić zmieniające się opinie o Polsce”.

„Od kilku miesięcy w Europie i na całym świecie mówi się o tym, że Polska odchodzi od demokracji, że odchodzi od wartości i zrobiła skręt w dziwną stronę. Otóż nie. Polskie społeczeństwo jest tam, gdzie było, jest w Europie, Polacy są Europejczykami, chcą szanować wartości europejskie, być uczestnikami wspólnoty, a nie wyłącznie pobierać pieniądze z kasy europejskiej. Dlatego tu jesteśmy i będziemy dalej walczyć o najważniejsze wartości – powiedział Kijowski dziennikarzom. – Znowu musimy walczyć o solidarność”.

Kijowski przemawiał też krótko w trakcie uroczystości w imieniu części nagrodzonych. Jak mówił, KOD został stworzony przez tysiące ludzi, którzy boją się o demokrację w Polsce. „Od niemal roku w Polsce są bardzo silne ataki na demokrację ze strony nowej większości (rządzącej). Prezydent i rząd łamią prawo i konstytucję. Większość parlamentarna przegłosowuje ustawy sprzeczne z konstytucją i naruszające prawa człowieka” – powiedział. Dodał, że jedyną możliwość zachowania demokracji daje zbudowanie silnego społeczeństwa obywatelskiego.

Aleksandra Banasiak została nominowana do nagrody przez europosłankę Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz z PO. Uczestniczka wydarzeń Poznańskiego Czerwca ’56 dziś aktywnie angażuje się w projekty społeczne mające na celu pielęgnowanie pamięci i propagowanie szczególnie wśród młodzieży wiedzy o tamtych wydarzeniach. „Jak mogę nie cieszyć się z tej nagrody, jeśli została mi ona przyznana w 60. rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca? Nie mogło być lepszego momentu. To wielka sprawa dla mnie, dla poznaniaków, Wielkopolan, a może i dla całej Polski. Przecież to był pierwszy zryw robotniczy, o którym za mało mówi się w Polsce” – powiedziała PAP laureatka.

Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika został nominowany przez europosłankę Lidię Geringer de Oedenberg. Organizacja powstała w 1997 r. i ufundowała do dziś 1300 stypendiów dla zdolnych, niezamożnych dzieci, wsparła finansowo 680 lokalnych inicjatyw, zrealizowała 80 projektów edukacyjnych. Stworzyła także świetlicę środowiskową dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, a także wspierała badania wad postawy u dzieci oraz utworzyła 10 gabinetów rehabilitacyjnych. „Mam cichą nadzieję, że nagroda pomoże nam zorganizować, wesprzeć jeszcze więcej inicjatyw. Miło nam, że żyjemy sobie na końcu świata, nasze Wójtowice to mała wioska, ale ktoś nas zauważył i docenił” – powiedziała PAP Dorota Komornicka z Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika.

Parlament Europejski utworzył Europejską Nagrodę Obywatelską w 2008 roku. Przyznaje się ją za działania w następujących dziedzinach: promowanie lepszego wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji między obywatelami a państwami członkowskimi, ułatwianie transgranicznej lub ponadnarodowej współpracy w ramach Unii Europejskiej oraz za codzienną aktywność dającą konkretny wyraz wartościom wynikających z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Europejskie Nagrody Obywatelskie dla trzech Polaków
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze