W ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosła we Włoszech niechęć do imigrantów i ksenofobia oraz sympatie dla prawicy, nie zmienił się natomiast stosunek do Żydów i nie pogłębił antysemityzm. Wynika to z najnowszego sondażu na temat „stereotypów i uprzedzeń Włochów”, przeprowadzonego na zamówienie ośrodka dokumentacji żydowskiej w Mediolanie przez znany instytut badania opinii społecznej IPSOS.

Poprzednie takie badanie przeprowadzono w 2007 roku. Nic się nie zmieniło od tamtego czasu w stosunku Włochów do ich współobywateli pochodzenia żydowskiego. Nadal wiedza o nich jest bardzo powierzchowna, poczynając od faktu, że mało kto potrafi wskazać ich dokładną liczbę. Większość nie stara się jej nawet zgadnąć w przybliżeniu i podziela pogląd, że Żydzi „zarządzają światową finansjerą na własną korzyść”. Zadeklarowani i świadomi tego antysemici stanowią niezmiennie dziesięć procent ankietowanych.

fot. Anth0ny Gale, flickr.com

Jedna czwarta opowiada się za bezwarunkowym przyjmowaniem wszystkich uchodźców, a tyle samo Włochów uważa, że nie należałoby wpuszczać do kraju żadnych imigrantów. Zdecydowana większość – 44.4 proc. – opowiada się za przyjęciem wyłącznie uchodźców politycznych. Sześćdziesiąt procent podziela opinię, że imigracja z krajów muzułmańskich stanowi poważne zagrożenie dla Zachodu. Jednocześnie 44,7 proc. przyznaje muzułmanom prawo do budowy meczetów, co zdaniem autorów sondażu świadczy o „względnej tolerancji” mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.