fot. unsplash

1 września Kościół obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego

Stan degradacji świata stworzonego zasługuje na taką samą uwagę, jak inne globalne wyzwania, takie jak poważne kryzysy zdrowotne czy konflikty zbrojne – napisał papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, który od 2015 roku obchodzony jest 1 września.

Światowym Dniem Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego otwiera 1 września okres ekumeniczny nazywany „Czasem dla Stworzenia”, który kończy się 4 października w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. W tym roku będzie przebiegał on pod hasłem „Wsłuchaj się w głos stworzenia”.

Głos natury

W tegorocznym papieskim orędziu na Światowy Dnia Modlitw, Franciszek zwraca uwagę, że Bóg obecny jest w świecie przyrody, stąd – jak zaznacza – „ważne jest wsłuchiwanie się w głos natury”. „Nie jesteśmy odłączeni od innych stworzeń, tworząc z innymi istotami wszechświata wspaniałą powszechną komunię” – napisał papież. Zwrócił uwagę, że wskutek rabunkowej polityki nie tylko „wymierają niezliczone gatunki”, ale także cierpią najubożsi narażeni na kryzys klimatyczny. „Najdotkliwiej odczuwają oni skutki susz, powodzi, huraganów i fal upałów, które wciąż stają się coraz intensywniejsze i częstsze” – wskazał papież.

>>> Papież: Matka Ziemia błaga, byśmy przestali ją niszczyć

fot. EPA/MAURICIO DUENAS CASTANEDA

Zmienić szkodliwe style życia

Podkreślił, że „musimy okazać skruchę i zmienić szkodliwe style życia i mechanizmy„. „Stan degradacji naszego wspólnego domu zasługuje na taką samą uwagę, jak inne globalne wyzwania, takie jak poważne kryzysy zdrowotne czy konflikty zbrojne” – stwierdził w orędziu papieże. Napisał, że szczyt klimatyczny COP27, który odbędzie się w Egipcie w listopadzie 2022 r., będzie kolejną okazją do wspólnego wspierania skutecznej realizacji Porozumienia Paryskiego.

„Z tego powodu wydałem niedawno polecenie, aby Stolica Apostolska, w imieniu i na rzecz Państwa Watykańskiego, przystąpiła do Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu i Porozumienia Paryskiego, w nadziei, że ludzkość XXI wieku zostanie zapamiętana z tego powodu, że wielkodusznie podjęła swoje poważne obowiązki” – wyjaśnił papież.

Przyznał, że osiągnięcie celu paryskiego, jakim jest ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5°C, jest sporym wyzwaniem i „wymaga odpowiedzialnej współpracy między wszystkimi narodami w celu przedstawienia ambitniejszych planów klimatycznych lub ustalonych wkładów na poziomie krajowym, aby jak najszybciej zredukować emisje gazów cieplarnianych netto do zera”. Wyjaśnił, że chodzi o zmianę wzorców konsumpcji i produkcji, a także stylu życia, w „kierunku bardziej szanującym stworzenie i integralny rozwój ludzki wszystkich narodów obecnych i przyszłych”.

fot. EPA/GYORGY VARGA

Dług ekologiczny

Według papieża, grudniowy szczyt COP15 poświęcony różnorodności biologicznej, który odbędzie się w Kanadzie, będzie okazją „do przyjęcia nowego wielostronnego porozumienia, aby powstrzymać niszczenie ekosystemów i wymieranie gatunków”. Zaapelował do wielkich firm wydobywczych o „zaprzestanie niszczenia lasów, mokradeł i gór, o zaprzestanie zanieczyszczania rzek i mórz, o zaprzestanie zatruwania ludzi i środków spożywczych”. Wskazał przy tym na „dług ekologiczny” narodów bogatszych gospodarczo, które w ostatnich dwóch stuleciach najbardziej powodowały zanieczyszczenie.

Papież Franciszek ustanowił w 2015 r. Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego na 1 września, równocześnie z analogicznym dniem w Kościele prawosławnym. Inicjatywa ta – wyjaśnił papież w liście do kardynałów – jest odpowiedzią na sugestię ze strony metropolity Pergamonu Jana, wyrażoną przy okazji prezentacji encykliki „Laudato si'”, i ma na celu pobudzenie wiernych do „głębokiego nawrócenia duchowego” w odpowiedzi na obecny kryzys ekologiczny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze