13 grudnia: dzień modlitw za ofiary stanu wojennego i akcja „Zapal Światło Wolności”
W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia o godzinie 19.30, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki włączy się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej zapal Światło Wolności.
Kampania „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej po raz dziesiąty, ma upamiętniać wszystkich, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego.
W związku z rocznicą abp Gądecki zapali we wtorek w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu symboliczne światło upamiętniające ofiary komunistycznych represji – poinformowało PAP biuro prasowe Episkopatu.
>>> Bp Turzyński: 13 grudnia brutalnie zatrzymano pragnienie wolności
Rzecznik KEP
Przekazano, że do akcji włączy się także jezuita ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, który zachęca do pielęgnowania pamięci o wydarzeniach z grudnia 1981 r.
„Ta świeca, która zapłonie w naszych oknach, to nie tylko wyraz pamięci o ofiarach stanu wojennego, ale także okazja do refleksji nad historią, którą w tamtych dniach przepełniały cierpienie i lęk” – wskazał rzecznik.
„W blasku światła wolności opowiadajmy młodym Polakom, jak zapamiętaliśmy tamte dni, jak je przeżywało ówczesne pokolenie. Patrząc z niepokojem na trwającą w Ukrainie wojnę, módlmy się, aby taki scenariusz, jaki zgotowały Polakom władze komunistyczne w 1981 r. już nigdy się nie powtórzył” – zaapelował ks. Gęsiak.
Akcja „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” – jak wyjaśnia IPN – nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan i papież Jan Paweł II. Tamtej zimy świece zapłonęły w oknie Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |