15 października będzie kolejny Dzień Dziecka Utraconego

Na całym świecie 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego, dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. Z tej okazji w wielu miastach Polski zaplanowane są obchody, w tym m.in. msze św. i spotkania z psychologami.

„Dzień Dziecka Utraconego to moment pamięci o najmłodszych zmarłych, których bliscy często nie mieli nawet szansy ich poznać. Jest to także okazja do zwrócenia uwagi na problemy, z jakimi borykają się rodzice przedwcześnie zmarłych dzieci” – wyjaśnia dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Robert Wielądek.

„Zgodnie ze statystykami ok. 10–15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80 proc. poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży” – poinformował PAP Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin.

W Dniu Dziecka Utraconego w wielu miastach w Polsce odprawiane są msze św. w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, organizowane są spotkania, podczas których rodzice mogą podzielić się swoim bólem oraz doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.

Obchody w różnych diecezjach

W archidiecezji krakowskiej obchody odbędą się 14 października w sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Modlitwę rozpocznie różaniec o godz. 17.30. Następnie zaplanowana jest msza św., po której odbędzie się „Jutrznia za Nienarodzonych” w wykonaniu Pawła Bębenka z chórem Animabile.

Tego samego dnia obchody zaplanowane są także w na Cmentarzu Komunalnym w Inowrocławiu. O godz. 11.00 odbędzie się pogrzeb dzieci przedwcześnie utraconych. Następnie o godz. 15.00 zostanie odprawiona msza św. w intencji zmarłych dzieci i ich bliskich w kaplicy szpitalnej w Inowrocławiu.

W diecezji ełckiej obchody rozpoczną się 15 października mszą św. o godz. 10.00 w parafii pw. błogosławionej Karoliny Kózkówny w Ełku. Następnie na cmentarzu nr 1 przy ul. Cmentarnej odbędzie się zbiorowy pochówek dzieci utraconych.

W Warszawie obchody odbędą się m.in. w prowadzonym przez ojców paulinów sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia na Starym Mieście, gdzie o 17.00 planowany jest różaniec, po którym będzie msza św. intencji rodziców po stracie.

W archidiecezji częstochowskiej planowana jest msza św. w sanktuarium św. Józefa o godz. 17.30. W programie będzie m.in. świadectwo rodziców po stracie dziecka. Obchody zakończy adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której, każdy rodzic dotknięty stratą będzie mógł zapalić światełko jako symbol pamięci jego utraconego Dziecka.

>>> Gniezno: poświęcono grób-pomnik dziecka utraconego

Podobne uroczystości odbędą się także w kościele pw. św. Ojca Pio w Radomsku. Po mszy św. o godz. 16.00 odbędzie się nabożeństwo różańcowe w intencji rodziców po stracie i ich dzieci oraz modlitwa przy pomniku Dziecka Utraconego.

W archidiecezji lubelskiej obchody odbędą się w kościele pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego, przy ul. Skierki 12. Rozpoczną się o godz. 18.00 mszą św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko.

Chrzest pragnienia

W tej samej intencji w archidiecezji gdańskiej zostanie odprawiona eucharystia o godz. 15.00 w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej, w Gdańsku Żabiance przy placu kard. Stefana Wyszyńskiego 1. Po liturgii odbędzie się „chrzest pragnienia”, rodzice mogą przynieść swoje świece. Następnie odbędzie się spotkanie rodziców w sali parafialnej.

Tego samego dnia obchody odbędą się również w Gdyni w Hospicjum dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” o godz. 12.00.

W diecezji pelplińskiej obchody odbędą się 15 października. Rozpoczną się o godz. 15.30 mszą św. w parafii pw. św. Wojciecha w Kartuzach. Po liturgii zaplanowane jest przejście na cmentarz Kartuzach, gdzie nastąpi złożenie szczątków dzieci martwo urodzonych.

W diecezji tarnowskiej obchody zaplanowane są tydzień wcześniej – 9 października w kościele w Tarnowie–Mościcach. Mszy św. o godz. 15.00 będzie tam przewodniczył bp Artur Ważny. Z koli w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy msza św. odbędzie się 16 października. Po mszy św. odbędzie się pochówek dzieci utraconych w miejscu pamięci na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej w Dębicy.

dziecko grób anioł
Fot. pixabay

W diecezji gliwickiej obchody odbędą się w siedzibie Fundacji Rozwoju i Promocji Psychoterapii w Zabrzu w godz. 12.00–14.00. W programie zaplanowane jest spotkanie w kręgu osieroconych kobiet. Jego celem jest budowanie poczucia wspólnoty i wsparcie. Spotkanie poprowadzi psycholog i mama po stracie, p. Katarzyna Konczelska.

Natomiast w parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zbrosławicach o godz. 16.00 zostanie odprawiona msza św., po której na pobliskim cmentarzu zostanie poświęcany pomnik i miejsce pamięci Dzieci utraconych.

W parafii pw. św. Józefa w Katowicach Załężu, przy ul. Gliwicka 76, zostanie odprawiana msza św. w intencji rodziców dzieci utraconych. „Zapraszamy na nią szczególnie rodziców i bliskich krewnych, których dotknęła strata dziecka w wyniku poronienia oraz wszystkich tych, którzy przeżyli śmierć swoich dzieci z powodu ich choroby lub wypadku” – napisała w komunikacie parafia.

W stolicy w kilku miejscach są groby dzieci utraconych: w parafii Św. Katarzyny przy ul. Fosa; na Cmentarzu Wolskim, Cmentarzu Wawrzyszewskim oraz w Starej Miłośnie przy ul. Gościniec 2 (przy głównej alei. Natomiast pomnik Dzieci Utraconych jest na cmentarzu służewieckim przy kościele św. Katarzyny.

>>> Dzień Dziecka Utraconego – dzień, o którym powinniśmy pamiętać

W Polsce już od 18 lat

Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest obchodzony od 18 lat. Ma uwrażliwić społeczeństwo i zmienić stereotypy, jeśli chodzi o podejście do tego traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ, licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.

Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski przygotowała pomoce duszpasterskiej dla rodziców po stracie nienarodzonego dziecka. Opracowanie zawiera materiały z dziedziny psychologii, prawa, teologii i liturgiki.

Kościół Ducha Świętego przy ul. Długiej w Warszawie jest diecezjalnym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Przy tej świątyni w 1987 r. powstało Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Od ponad czternastu lat z tej świątyni wyrusza, co roku Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze