15 sierpnia konkurs na najpiękniejszy bukiet zielny
Mieszkańcy powiatu wielickiego mogą wziąć udział w konkursie Cudowna Moc Bukietów organizowanym 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Podstolicach przez Instytut Dziedzictwa. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny i „Mały” Bukiet dla dzieci.
Liliana Sonik, prezes Instytutu i pomysłodawczyni przedsięwzięcia przypomniała, że organizowany po raz 15. konkurs Cudowna Moc Bukietów związany jest ze starym zwyczajem, zgodnie z którym 15 sierpnia na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół, kwiatów i owoców. „Bukiety zielne poświęcano zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca” – zaznaczyła Sonik.
„Ten piękny polski zwyczaj niesie aktualne treści. Przypomina starszym i uczy młodych, że zioła rosną na łąkach i w ogrodach a nie na sklepowych półkach. Układanie bukietów jest doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. Bajecznie kolorowe, pachnące kompozycje pobudzają wyobraźnię” – dodała pomysłodawczyni konkursu.
W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy powiatu wielickiego bez żadnych ograniczeń wiekowych. Swoje bukiety mogą składać w czwartek 15 sierpnia po każdej mszy św. w kościele pw. Świętego Ducha w Podstolicach. Bukiety konkursowe ocenianie i nagradzane będą w dwóch kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny oraz Mały Bukiet – konkurs dla dzieci do lat 13. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród nastąpi w tym samym dniu o godzinie 13.
Zgodnie z regulaminem we wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z miejscowych lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Nie określa się wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania, czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).
W kategorii Tradycyjny Bukiet Zielny – głównym kryterium oceny jest skład i ilość wykorzystanych ziół i kwiatów. Bukiet ma być tak ułożony, by móc trzymać go w dłoni lub – jeśli jest bardzo duży – w dwu rękach. Inną pożądaną formą jest naręcze. Zgodnie z małopolską tradycją bukiet zielny zawiera nabite na patyk jabłko.
W konkursie dziecięcym Mały Bukiet kryterium oceny to staranność wykonania oraz dobór ziół i kwiatów. Bukiet musi być zrobiony samodzielnie przez dziecko, a dorośli mogą być jedynie doradcami.
Zgodnie z legendą z czasów wczesnochrześcijańskich, po wniebowzięciu apostołowie w opustoszałej grocie znaleźli wonne zioła i kwiaty. Historia ta dała początek tradycji robienia bukietów zielnych.
Według starego polskiego zwyczaju 15 sierpnia, na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi kobiety przygotowywały wiązanki z ziół, kwiatów i owoców. Następnie bukiety święcono w kościele. Bukiety te zasuszano, rośliny wykorzystywano jako lekarstwa. Wierzono też, że bukiety chronią przed nawałnicami i burzami.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |