16 propozycji Watykanu dla ONZ

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Stolica Apostolska przygotowuje szesnaście propozycji na przyszłoroczną konferencję ONZ w sprawie migracji. Szkic dokumentu jest w tych dniach przedmiotem dyskusji spotkania zorganizowanego przez Dykasterię do spraw Zrównoważonego Rozwoju Człowieka.

W wywiadzie dla agencji biskupów włoskich SIR jej podsekretarz ds. migrantów i uchodźców ksi. Fabio Baggio ujawnił, że niebawem podana zostanie ostateczna wersja dokumentu, po zaaprobowaniu przez papieża Franciszka, który jest jego głównym inspiratorem.

Oparty jest bowiem na jego wskazówkach i dezyderatach. „Papież zapytał nas, jakie mogą być inicjatywy na rzecz poprawy przyjęcia, ochrony, promocji i integracji migrantów” – mówi w wywiadzie ks. Baggio i dodał: „Musimy w to wejść i sprawić, ażeby elementy nauki społecznej Kościoła zostały uwzględnione i poddane pod refleksję rządów. Watykan wraz z rządami przyczyni się zdefiniowania tych punktów zbieżnych, które stanowić będą potem gwarancję operatywną dla respektowania praw i godności migrantów”.

Szesnaście watykańskich propozycji ma za podstawę cztery czasowniki zasugerowane przez Franciszka: przyjąć, otoczyć opieką, promować i integrować. „Najważniejsza jest integracja, ażeby aktualny moment postrzegać nie jako problem, ale jako okazję do budowy społeczeństwa, o którym marzymy” – podsumowuje ks. Fabio Baggio.

16 propozycji Watykanu dla ONZ
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze