fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

20 tysięcy pierogów i hektolitry barszczu. Wigilia dla potrzebujących na krakowskim Rynku [FOTOREPORTAŻ]

22 grudnia już po raz 28. Rynek Główny w Krakowie stał się miejscem spotkania i wsparcia dla osób potrzebujących i osób w kryzysie bezdomności. Rozdano 20 tysięcy porcji jedzenia i paczek ze słodyczami.

Nieprzerwanie od 1996 roku wigilia może się odbywać dzięki inicjatywie Jana Kościuszki. Wydarzenie ma u podstaw ciche założenie, aby uczyć ludzi empatii, a także tego, że należy pomagać. I nie ważne jest czy pomaga się jednej osobie czy tysiącom. Zawsze liczy się gest wyjścia do drugiego człowieka, nie tylko po to, aby go nakarmić, ale także by okazać szacunek. – Ta akcja jest dla tych, którzy chcą i potrzebują skorzystać z pomocy. A z drugiej strony są ci, którzy chcą i mogą pomóc – mówił Jan Kościuszko w czasie rozpoczęcia wigilii. Podkreślił również, że organizowana jest całkowicie ze środków własnych i partnerów, którzy wspomagają to wydarzenie.

fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

W tym roku potrawy wigilijne pobłogosławił ksiądz Dariusz Raś, proboszcz Bazyliki Mariackiej. – Dostałem informację, ze jest tutaj 20 tysięcy pierogów, to duże wyzwanie pobłogosławić każdego – zażartował duchowny. A następnie odmówił modlitwę błogosławieństwa.

Zawsze robił to ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski. Także w zeszłym roku, kiedy wiedziano, że jest bardzo ciężko chory. Zmarł 9 stycznia 2024 roku W poprzednich latach aktywnie włączał się w inicjatywę, nie tylko przez prowadzenie wspólnej modlitwy, ale również osobiście przygotowywał i wydawał posiłki dla najuboższych mieszkańców Krakowa. Zawsze powtarzał: „Jeżeli chcesz być dobrym człowiekiem, musisz być dobry jak chleb”.

Wigilijne potrawy

Od godz. 11.00 na płycie Rynku Głównego, przy wylocie Sukiennic wydawane były tradycyjne potrawy wigilijne m.in. barszcz, pierogi, bigos, a także gorący kociołek rozmaitości i oczywiście krakowskie precle. Także zastępca prezydenta Krakowa, pani Maria Klaman włączyła się w rozdawanie tego tradycyjnego pieczywa.

fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Kolejka chętnych ustawiła się od wejście do Sukiennic, od strony kościoła świętego Wojciecha, aż do Kościoła Mariackiego. Największym powodzeniem wyraźnie cieszyły się pierogi. Można było spróbować i ruskich, i z kapustką z grzybami.

fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Organizatorzy przygotowali się na wydanie około 20 tysięcy porcji potraw wigilijnych. A gdyby i tego zabrakło, to organizatorzy zapewniają, że są w kontakcie z restauratorami i są w stanie dowieść jeszcze więcej, tak, by nikt nie odszedł głodny.

Paczki pełne słodyczy

Oprócz ciepłych potraw wszyscy otrzymali świąteczne paczki z produktami spożywczymi, w których nie może zabraknąć tradycyjnych słodyczy z Krakowa.

Sylwia Warnecka z firmy Wawel mówiła, że w tym roku przygotowano prawie tonę słodyczy – najlepszych, jakie mają w ofercie.

fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

– Bardzo się cieszę, że dostaliśmy cukierki-galaretki. Mój tata zawsze kupował takie na święta. To smak dzieciństwa – mówi pani Małgosia. – A ja wolę czekoladę, więc się z Małgosią wymieniłem się na galaretki – dodał pan Zenek.

Na twarzach obdarowanych rzeczywiście widać radość, kiedy oglądają kolorowe paczki ze słodyczami.

Szpital polowy

Zorganizowano także bezpłatną opiekę medyczną w szpitalu polowym, w którym pomocy udzieli lekarze i wolontariusze. Oprócz podstawowych badań ciśnienia, czy glukozy możemy wykonać cały pakiet USG. Organizatorzy zapewniali, że każda osoba jest anonimowa i można przyjść z każdym problemem.

fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Zwykle osoby w kryzysie bezdomności maja duże potrzeby zdrowotne, dlatego przygotowano zespół lekarzy i wolontariuszy gotowych nieść pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. W specjalnym namiocie medycznym był kardiolog, internista, endokrynolog, dermatolog czy stomatolog. Pielęgniarki pomagały przy doraźnym zaopatrywaniu ran i wstępnej selekcji pacjentów.

Organizatorem wydarzenia jest Grupa Kościuszko M2B, przy wsparciu licznych partnerów oraz ponad 100 wolontariuszy. Wśród głównych partnerów znaleźli się: Wawel SA, Jerónimo Martins Polska, Piekarnia i Cukiernia Awiteks oraz ABC. Partnerami wspierającymi są: Tradycyjne Polskie Smaki, Fundacja im. brata Alberta, Szalone Widelce, Unilever Food Solutions i Koliber. Opiekę medyczną zapewnią: Szkoła Aspirantów PSP, Centrum Dobroczynności Lekarskiej, Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ oraz Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna.

Wigilia Jana Kościuszko, organizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego.

Galeria (20 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze