Karolina Pęk – złoto w tenisie stołowym, fot. PAP/Polski Komitet Paralimpijski (PKPar)

23 medale Polaków na paralimpiadzie

Zakończyła się sportowa rywalizacja na igrzyskach paralimpijskich w Paryżu. Reprezentacja Polski finiszowała z dorobkiem 23 medali: ośmiu złotych, sześciu srebrnych i dziewięciu brązowych. W klasyfikacji medalowej najlepsze okazały się Chiny.

23 medale dały Polsce 16. miejsce w klasyfikacji medalowej. Trzy lata temu w Tokio Biało-Czerwoni zdobyli 24 medale (7-6-11). Polskimi multimedalistami w stolicy Francji zostali: Natalia Partyka, Karolina Pęk, Patryk Chojnowski, Piotr Grudzień, Michał Dąbrowski i Kamil Otowski. Aż trzy medale wywalczyła Karolina Pęk.

Najwięcej krążków w Paryżu wywalczyli reprezentanci Chin – 220, w tym 94 złote, 76 srebrnych i 50 brązowych. Drugie miejsce zajęła Wielka Brytania (49-44-31), a trzecie Stany Zjednoczone (36-42-27).

Polscy medaliści z Paryża

złote (8 medali)

Barbara Bieganowska-Zając (lekkoatletyka – 1500 m – T20)

Rafał Czuper (tenis stołowy) – gra pojedyncza – MS2

Patryk Chojnowski (tenis stołowy) – gra pojedyncza – KS10

Patryk Chojnowski i Piotr Grudzień (tenis stołowy) – gra podwójna – MD 18

Karolina Kucharczyk (lekkoatletyka – skok w dal – T20)

Kamil Otowski (pływanie) – wyścig na 50 m st. grzbietowym (S1)

Kamil Otowski (pływanie) – wyscig na 100 m st. grzbietowym (S1)

Karolina Pęk (tenis stołowy) – klasa WS9

Maciej Lepiato zdobył brązowy medal w skoku wzwyż w kategorii T64, fot. PAP/Polski Komitet Paralimpijski (PKPar)

srebrne (6)

Łukasz Ciszek (łucznictwo – łuki klasyczne

Michał Dąbrowski (szermierka) – szabla

Kinga Dróżdż (szermierka) – szabla – kat.A

Lucyna Kornobys (lekkoatletyka – pchnięcie kulą) – F34

Natalia Partyka (tenis stołowy) – klasa WS 10

Renata Śliwińska (lekkoatletyka – pchnięcie kulą – F40)

Barbara Bieganowska-Zając zdobyła złoty medal w biegu na 1500 m w klasie T20, fot. PAP/Polski Komitet Paralimpijski (PKPar)