25. urodziny wigilijnej świecy Caritasu
Od 25 lat wigilijna świeca Caritasu tworzy tradycję świąteczną, a dochód z milionów charytatywnych świec od początku akcji przeznaczony jest na wsparcie potrzebujących dzieci – podkreślił dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki.
W czwartek w Centrum Luterańskim Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego odbyła się konferencja prasowa inaugurująca 25. edycję akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, która w tym roku będzie przebiegała pod hasłem „Świeca, która tworzy polską Wigilię”. Od 19 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest ekumenicznym tworzonym wspólnie przez Caritas Polska Kościoła katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Eleos Kościoła prawosławnego. Od kilku lat dołączył Kościół Ewangelicko-Reformowany.
„Dziś trudno sobie wyobrazić świąteczny stół bez płomienia świecy Caritasu” – zaznaczył ks. Iżycki. Dodał, że „na przestrzeni 25 lat to ponad 50 milionów świec i kilka pokoleń dzieci, które otrzymały pomoc dzięki otwartości serc Polaków”. Poinformował jednocześnie, że w tym roku zostanie rozprowadzonych ponad 2 mln świec.
„Tradycyjnie symbolem akcji jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Świeca jest tym znakiem, tym symbolem, który nas jednoczy. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek” – podkreślił ks. Iżycki.
Przypomniał, że początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sięgają 1993 r. W kilku diecezjach przeprowadzono wówczas pilotażową akcję. W 1994 r. na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach akcja zyskała wymiar ogólnopolski. Początkowo miała też inną nazwę – „Bożonarodzeniowa świeca Caritas”. Jej symbolem była świeca z napisem Caritas, która miała stać na wigilijnym stole, przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników na przyjęcie Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy. Cały dochód ze sprzedaży świec przeznaczany był na pomoc dzieciom z ubogich rodzin, zwłaszcza na sfinansowanie dożywiania w szkołach.
Dodał, że inicjatywa spotkała się z wielkim odzewem wiernych. Na zebraniu dyrektorów Caritasów diecezjalnych w 1995 roku postanowiono, że projekt będzie kontynuowany pod nazwą Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W promocję zaangażowały się media krajowe i lokalne. W 1996 r. w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” włączyli się harcerze z ZHP, prowadzący w Polsce akcję przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Światło zapalane w grocie Narodzenia Pańskiego, a wraz z nim wigilijna świeca Caritasu, docierała m.in. do prymasa Polski, prezesa Rady Ministrów, prezydenta RP, Sejmu i Senatu. Rok jubileuszowy 2000 to pierwsze ekumeniczne WDPD z udziałem Kościoła prawosławnego i Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Prezes Diakoni Polskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Ryszard Bogusz podkreślił, że ekumeniczny charakter tej akcji polega na tym, że jako chrześcijanie wyznajemy ewangeliczną zasadę, „abyśmy miłowali bliźniego swego, albowiem coście uczynili jednemu z tych najmniejszych, mieście uczynili”. „To jest powód szczególny naszego udziału w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom” – dodał.
Dyrektor Diakoni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Wanda Falk poinformowała, że w tym roku Diakonia rozprowadzi 11 tys. świec. „Chcemy, aby wigilijna świeca przypominała nam wszystkim o osobach potrzebujących i wykluczonych oraz uwrażliwia nas na ich potrzeby i zachęcała do niesienia pomocy. Niech będzie oznaką gotowości do dzielenia się miłością, a jej płomień symbolem nadziei, życzliwości i międzyludzkiej solidarności” – podkreśliła.
Dyrektor Prawosławnego Metropolitarnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos ks. Doroteusz Sawicki poinformował, że rozprowadzą w tym roku 12 tys. świec, a akcji będą towarzyszyć koncerty kolęd w domach prywatnych i instytucjach, wspieranie zabaw świątecznych dla najmłodszych, a wszystko w celu naszego uwrażliwienia się na potrzeby innych.
Uczestniczący a konferencji metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z dziennikarzami podkreśli, że „bardzo dobrze się stało, że dzieło Wigilijnej Pomocy Dzieciom stało się dziełem ekumenicznym, czyli dziełem wszystkich kościołów chrześcijańskich”. „Ważne jest również to, że w ten sposób docieramy całorocznie, ponieważ te środki, które są zbierane, są wykorzystywane do następnego dzieła, jako jedno z ważnych, podstawowych dzieł charytatywnych przy okazji świąt Bożego Narodzenia” – dodał.
Akcję można wesprzeć, nabywając świece Caritasu, których dystrybucja odbywa się w grudniu w parafiach i Caritasach diecezjalnych w całego kraju. Można również wysłać SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritasu Polska z dopiskiem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.
Świeca Caritas, a także Betlejemskie Światło Pokoju, które roznoszone jest przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego, są nieodłącznym elementem Wigilii w Polsce. Ogień to symbol braterstwa, jedności i pokoju. Świecę Caritasu można odpalić od Betlejemskiego Światła Pokoju, które dostępne będzie od 17 grudnia w miejscach wskazanych na specjalnej Mapie Światła: https://swiatlo.zhp.pl/mapa-swiatla.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |