Unsplash/Kamil Szumotalski

27 października w Kościele dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie

Zgodnie z decyzją papieża, w Kościele katolickim piątek 27 października obchodzony będzie jako dzień postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie. Zaproszenie Franciszek skierował również do wszystkich, którzy pielęgnują sprawę pokoju na świecie.

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym, wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych takich jak: modlitwa, post i jałmużna.

Podczas audiencji ogólnej papież Franciszek wskazując na „tragiczną” sytuację w Strefie Gazy przyznał, że niepokoi go możliwość rozwinięcia się konfliktu. Jak zaznaczył „wojna nie rozwiąże żadnego problemu. Sieje tylko śmierć i zniszczenie. Zwiększa nienawiść. Zwielokrotnia odwet”.

Zaapelował do wierzących, „aby w tym konflikcie wzięli jedną stronę, stronę pokoju – nie tylko słowami, ale modlitwą”. Ogłosił piątek 27 października – dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie.

Tego wieczoru o godz. 18.00 w Bazylice św. Piotra przeżyjemy w duchu pokuty godzinę modlitwy, aby błagać o pokój, pokój na tym świecie. Proszę wszystkie Kościoły partykularne o udział w przygotowaniu podobnych inicjatyw angażujących Lud Boży” – wskazał papież.

>>> Papież podpisał usprawiedliwienie nieobecności na uczelni najmłodszemu uczestnikowi synodu

Zaproszenie dla wszystkich

Franciszek swoje zaproszenie skierował nie tylko do katolików, ale również wyznawców „różnych wyznań chrześcijańskich, tych należących do innych religii i wszystkich tych, którzy pielęgnują sprawę pokoju na świecie, aby przyłączyli się według własnego uznania”.

Na profilu Pontifex na platformie X (dawniej Twitter) podkreślił, że „nie możemy przyzwyczaić się do wojny, do żadnej wojny”. „Nie możemy pozwolić, by nasze serce i nasz umysł uległy znieczuleniu w obliczu kolejnych wielkich okrucieństw przeciwko Bogu i człowiekowi”- wskazał Franciszek.

„Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę” – przypomnieli biskupi w komunikacie po 362. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 roku.

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego, „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość”. „Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa” – wskazuje kodeks.

Dokument wyjaśnia, że do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Natomiast post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia.

Płaskorzeźba w Asyżu upamiętniająca pierwszy Dzień Modlitwy o Pokój (1986) Fot. wikipedia / User:Chris Light – Ten plik jest fragmentem innego pliku, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56936886

Rocznica spotkania w Asyżu

27 października 1986 roku w Asyżu odbyło się zwołane przez papieża Polaka spotkanie, na które na jego zaproszenie przybyli przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich i religii świata. Wydarzenie to nazwano Dniem Modlitw o Pokój. Obecnych było 47 delegacji reprezentujących 13 religii: chrześcijaństwo, judaizm, islam, buddyzm, hinduizm, dżinizm, sikhizm, zaratusztrianizm, tradycyjne religie Afryki i Ameryki.

Polski papież zapowiedział to bezprecedensowe wydarzenie zachęcony także tym, że 1986 rok został ustanowiony Międzynarodowym Rokiem Pokoju. Panowała wtedy zimna wojna między światem zachodnim a blokiem komunistycznym, trwała wojna iracko-irańska, konflikt izraelsko- palestyński, radziecka interwencja w Afganistanie.

Jan Paweł II witając delegacje w mieście świętego Franciszka powiedział: „Już sam fakt, że tak wielu przywódców religijnych zebrało się na modlitwie, jest zachętą dla współczesnego świata, by uświadomił sobie, że istnieje inny wymiar pokoju, że obok negocjacji politycznych, kompromisów lub ekonomicznych przetargów istnieje inny sposób szerzenia pokoju”.

„Jest nim modlitwa, która bez względu na zróżnicowanie religii wyraża związek z potęgą najwyższą, która znacznie przekracza granice naszych możliwości” – dodał w przemówieniu w bazylice Matki Boskiej Anielskiej.

>>> Modlitwa o pokój w Fatimie zebrała tłumy wiernych [+GALERIA]

Następnie delegaci przybyli w ciszy z różnych kościołów, placów i innych miejsc w Asyżu na dziedziniec przed bazyliką świętego Franciszka. Tam po kolei odmawiali swoje krótkie modlitwy. Jako ostatni modlili się chrześcijanie.

Na zakończenie papież powiedział: „Po raz pierwszy w historii spotkaliśmy się: kościoły chrześcijańskie, wspólnoty kościelne i religie świata, w tym świętym miejscu poświęconym św. Franciszkowi, aby złożyć świadectwo przed światem, każdy z nas zgodnie ze swoimi przekonaniami, że pokój ma charakter transcendentny”.

Tak narodził się fenomen, który określa się jako „duch Asyżu”.

Również z inicjatywy św. Jana Pawła II międzyreligijne spotkanie w Asyżu odbyło się 24 stycznia 2002 roku, cztery miesiące po zamachach terrorystycznych Al-Kaidy w USA. Obecni byli przedstawiciele 31 wyznań chrześcijańskich i 11 religii.

„Nigdy więcej przemocy! Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej terroryzmu! Niech w imię Boga każda religia niesie na ziemi sprawiedliwość i pokój, przebaczenie i życie, miłość!” – powiedział na zakończenie tego spotkania Jan Paweł II.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze