27. Spotkanie Młodych na Polach Lednickich. Do głosu dochodzi kobieta i sztuczna inteligencja
Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 będzie miało kilka nowości, które mogą pozytywnie zaskoczyć uczestników. Kwestią niezmienną jest oczywiście spotkanie pod „lednicką rybą”, niedaleko miejsca, gdzie nad Jeziorem Lednickim Mieszko I przyjął chrzest. Osobą najważniejszą w tym spotkaniu jest oczywiście Bóg, a momentem kulminacyjnym jest dokonanie wyboru: wyboru Jezusa. – To wybór, który dokonuje się przy przejściu przez Bramę Rybę – mówi o. Tomasz Nowak OP, duszpasterz Lednicy.
O wspomnianych nowościach lednickiego Spotkania Młodych mówili dziś na konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia. A to już dwudziesty siódmy raz, gdy na Polach Lednickich zbiorą się młodzi ludzie (choć zaproszeni są oczywiście ludzie w każdym wieku).
Przy pomocy sztucznej inteligencji
Jedną z nowości jest plakat promujący wydarzenie, a dokładnie sposób jego przygotowania. – Plakat to dzieło sztucznej inteligencji – mówiła Katarzyna Konwińska, zastępca koordynatora XXVII Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica 2000. – Chcieliśmy, żeby na plakacie znalazły się elementy futurystyczne, tworzone z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Tak powstał Baranek z purpurową plamą, który nawiązuje do słów Apokalipsy św. Jana („To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybieli”). Twórcy plakatu – grupa DAYENU – umieścili Go na złotym tle, które symbolizuje chwałę i bogactwo – tłumaczyła Katarzyna Konwińska.
U góry widoczna jest inskrypcja w języku hebrajskim, która pochodzi z Księgi Izajasza: „Jak baranek na rzeź prowadzony (…) tak On nie otworzył ust swoich” (Iz 53,7). A ślady Baranka mają symbolizować przejście, Paschę. Na plakacie jest też hasło tegorocznego spotkania: „Idź za Barankiem”.
Symbol 27. Spotkania Lednickiego jest oczywiście związany z hasłem wydarzenia. To Baranek – symbol Chrystusa, który niesie nowe życie. – Chcemy, żeby Baranek nie pozostał tylko na poziomie narracji czy na plakacie, ale by każdy uczestnik spotkania mógł zabrać go ze sobą do domu – mówi o. Tomasz Nowak OP. Dlatego uczestnicy spotkania otrzymają dzwonek, a w jego sercu umieszczony będzie właśnie baranek.
Kobiecy głos
Drugą, bardzo istotną nowością jest to, że po raz pierwszy duszpasterzem Spotkania Lednickiego została kobieta. A jest nią s. Łucja Rado, dominikanka. Lednickie spotkanie będzie prowadzić razem z dominikaninem, o. Tomaszem Nowakiem. Jak mówiła w czasie spotkania z dziennikarzami, w tym roku – i to jest kolejna nowość przygotowana przez organizatorów – spotkania i rozmowy z młodzieżą będą prowadzone przez pary prowadzących. – Chcieliśmy, by był to dialog prowadzących ze słuchaczami, ale także by była to rozmowa między samymi prowadzącymi – wyjaśnia dominikanka.
>>> Stowarzyszenie Lednica 2000 będzie nadal wspierać organizację Spotkań Lednickich [OŚWIADCZENIE]
Będzie dyskusja o tym czy w naukowy sposób da się wytłumaczyć fenomen Eucharystii. Z astrofizykiem prof. Sebastianem Kubisem rozmawiać będzie kapucyn br. Tomasz Łakomczyk. Swoim doświadczeniem w tym temacie podzielą się dziennikarz Tomasz Wolny i i franciszkanin o. Leonard Bielecki. Będzie też Godzina Miłosierdzia prowadzona przez siostry zakonne, a o tym jak iść za Barankiem opowie Wspólnota Małych Braci i Małych Sióstr Baranka. – Chcieliśmy, aby w tym roku Lednicę odwiedził też bł. Carlo Acutis. Na nasze spotkanie zaprosiliśmy więc rodziców młodego błogosławionego, którzy spotkają się z nami zdalnie – zapowiada s. Łucja Rado.
Taniec, śpiew, rozmowy i przede wszystkim modlitwa
Hymn – czyli element zawsze bardzo wyczekiwany przez uczestników Lednicy – jest już gotowy. Cały czas jednak trwają prace nad przygotowaniem układu tanecznego, który będzie mu towarzyszył. – To jest zawsze piękny czas uwielbienia, pracujemy więc intensywnie nad tym, by nasze uwielbienie odbywało się i śpiewem, i gestami, czyli tańcem – mówi wodzirej Kazimierz Hojna, który odpowiada za przygotowanie artystycznej i muzycznej oprawy wydarzenia.
– W programie 27. Spotkania Młodych Lednica 2000 będzie też Pole Rozmów, gdzie księża, siostry zakonne, klerycy i świeccy ewangelizatorzy będą podejmować tematy, którym młodym leżą na sercu – mówi o. Tomasz Nowak OP. Będzie też Pole Talentów, gdzie prowadzone będą warsztaty. – Będą warsztaty liturgiczne, rękodzielnicze (w czasie których będzie można nauczyć się własnoręcznie przygotować różaniec). Z kolei jezuita ks. Krzysztof Dzieńkowski (znany w mediach społecznościowych jako Krzychu Jezuita) poprowadzi warsztaty z podejmowania decyzji. A ks. Teodor Sawielewicz (autor Teobańkologii) porozmawia o tym, jak ewangelizować we współczesnym świecie.
– Oczywiście przeznaczymy też czas na adorację Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Młodzież bardzo docenia ten czas modlitwy, wyciszenia, uwielbienia i obecności – podkreśla o. Tomasz Nowak.
Trzy gesty
Baranek – który towarzyszy tegorocznej Lednicy – wynika z przewodniego tematu spotkania. – A temat spotkania wybrała młodzież, zawsze ich o to prosimy – mówi o. Nowak OP. – Młodzi poprosili, by zgłębić tajemnicę Eucharystii, tajemnicę często trudno wyrażalną – dodaje dominikanin. By to ułatwić, spotkanie będzie podzielone na trzy etapy związane z gestami eucharystycznymi. Pierwszym gestem jest zawołanie. – Każda wspólnota musi się najpierw zebrać i zawiązać. W tej części będziemy chcieli poznać swoje imiona, a także wzajemnie się pobłogosławić – mówi o. Nowak.
>>> Bp Piotrowski: wszystko, co piękne w życiu Kościoła, rodzi się z Eucharystii
Drugim gestem i etapem spotkania będzie posilenie. – Będziemy dzielić się chlebem, tak jak Jezus chlebem dzielił się z uczniami podczas ostatniej wieczerzy. Posilimy się fizycznie, ale i duchowo. Najważniejszym punktem tej części będzie oczywiście Eucharystia – dodała s. Łucja Rado.
Trzeci etap minie pod hasłem „Idź za Barankiem„. – Będziemy mówić o tym, jak kontynuować drogę z Chrystusem. Wybierzemy Chrystusa i przypieczętujemy nasz wybór przejściem przez Bramę Rybę – mówi o. Nowak. Dominikanin podkreśla, że często słyszy, że „Lednica to fajerwerki, wydarzenie budzące wiele emocji, ale czy pozostające w sercach młodych na dłużej?”. – Takie duchowe fajerwerki są w naszym życiu potrzebne, ale właśnie przejściem przez Bramę Rybę chcemy powiedzieć sobie i Bogu, że ta droga będzie kontynuowana. Wypowiedziane na koniec Eucharystii „Idźcie w pokoju Chrystusa” rozumieć będziemy jako „Idźcie za Barankiem” – wyjaśniał dalej dominikanin. – To znaczy: „weź to, czego tu doświadczyłeś, idź i zanieś to innym ludziom” – dodała s. Łucja Rado.
Organizatorzy proszą uczestników o rejestrację na wydarzenie, bo to pomaga w oszacowaniu ich liczby i w przygotowaniu dla nich pamiątek z symbolem lednickiego spotkania. Możliwa jest rejestracja indywidualna, a także rejestracja całej grupy. Koszt pakietu dla jednego uczestnika wynosi 30 zł. Zapisy dostępne są pod linkiem: https://lednica2023.konfeo.com.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |