fot. PAP/Piotr Polak

27 września zaczną się Targi SacroExpo. Papieskie wyróżnienie otrzyma na nich Roberto Benigni

Od 27 do 29 września potrwa kolejna XXII edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo, która jest prezentacją tego wszystkiego, co potrzebne do funkcjonowania kościołów i sprawnego duszpasterstwa.

Swój udział w tegorocznej, XXII edycji Wystawy SacroExpo, zadeklarowało już ponad 160 firm z 7 krajów: Polski, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Chorwacji i Hiszpanii. Wystawa zorganizowana w 2020 r. przyciągnęła, pomimo pandemii, ponad 2500 zwiedzających i była jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce. Ale SacroExpo to nie tylko kontakty i transakcje biznesowe, to także wydarzenia z dziedziny kultury, sztuki, nauki.

>>> Benedykt XVI: gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie obaw o swą przyszłość

Wystawie branży sakralnej towarzyszą merytoryczne konferencje i spotkania, szkolenia, warsztaty oraz wystawy. Co roku przygotowywane są również pokazy, występy artystyczne i spotkania z ciekawymi osobistościami.

Tegoroczny program targów zapowiada się równie ciekawie. Uczestnicy targów będą mogli m.in. zapoznać się z twórczością Khrystyny Kvyk – ikonopisarki i nauczycielki sztuk pięknych, której zainteresowania koncentrują się wokół sztuki ikony, jej tradycji bizantyńskich oraz współczesnej ikonografii. Prace artystki można znaleźć w zbiorach prywatnych zarówno w kraju, jak i za granicą: jej ikony były wystawiane na licznych wystawach w Polsce, Grecji i na Ukrainie. Podczas tegorocznej Wystawy SacroExpo będzie można podziwiać dzieła malarki na specjalnie zaaranżowanej ekspozycji.

>>> Abp Ryś: Jezu daje nam piątą, dziesiątą i setną szansę

Niezmiennie od 2005 r. podczas SacroExpo, medalem Papieskiej Rady ds. Kultury nagradzani są wybitni artyści, których działalność ma ogromne znaczenie dla rozwoju kultury i sztuki. Uroczysta gala Per Artem ad Deum od ponad 15 lat towarzyszy wystawie. Papieska Rada ds. Kultury, utworzona została w 1982 r. z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II, a Targi Kielce to jedyne miejsce na świecie, gdzie przyznawane jest to zaszczytne wyróżnienie. W kieleckim ośrodku wystawienniczym doceniono już działalność artystyczną 29. laureatów, w tym m.in. Ennio Morricone, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Pendereckiego, Antoniny Krzysztoń, Wojciecha Kilara, Wincentego Kućmy, Leszka Mądzika, Arvo Pärta, Pawła Łukaszewskiego, Leszka Sosnowskiego i Jerzego Skąpskiego.

Decyzją Papieskiej Rady ds. Kultury, do grona tegorocznych laureatów medalu Per Artem Ad Deum dołączą: polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy – Ernest Bryll oraz włoski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser i scenarzysta filmowy – Roberto Benigni.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze