fot. unsplash

Mimo pandemii harcerze i harcerki po raz 30. przekażą Betlejemskie Światło Pokoju

Mimo pandemii harcerze i harcerki z ZHP po raz 30-ty przekażą Betlejemskie Światło Pokoju – w tym roku na symbolicznej Łysej Polanie. Hasło tegorocznej akcji – „Światło służby” zachęca do współdziałania i niesienia bezinteresownej pomocy wszystkim tym, którzy jej potrzebują.

W niedzielę 13 grudnia do Polski dotrze Betlejemskie Światło Pokoju, które harcerze i harcerki należący do Związku Harcerstwa Polskiego odbiorą od słowackich skautów. W tym roku harcerki i harcerze nie spotkają się na wielkim zlocie w Zakopanem, na którym w poprzednich latach gromadziło się kilka tysięcy osób z całej Polski.

Uroczyste przekazanie odbędzie się na symbolicznej Łysej Polanie, gdzie przekazanie odbywało się do 2007 r. Pandemia nie przeszkodziła wielkiej międzynarodowej sztafecie, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję i wezwanie, by w trudnych czasach otworzyć się na pomoc drugiemu człowiekowi. W Polsce Światło trafi m.in. do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia przeciwdziałają epidemii Covid-19, aby podziękować za ich zaangażowanie i służbę.

>>> Znamy miejsce, które w marcu odwiedzi papież

Mimo trwającej pandemii harcerze i harcerki z ZHP już po raz 30-ty wezmą udział w wielkiej, międzynarodowej sztafecie – corocznej akcji przekazywania symbolicznego ognia, pochodzącego z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem – mieście położonym w Palestynie, gdzie ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

Płomień zapalony w grocie przemierza za sprawą skautów z całego świata długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski. Od tego ognia zapalane są świece Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym. W tym roku, po raz pierwszy od 13 lat, uroczystość przekazania Światła odbędzie się na Łysej Polanie, gdzie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego słowaccy skauci powierzą Światło harcerzom i harcerkom z ZHP. Następnie odbędzie się msza święta, po której przedstawiciele chorągwi zabiorą Światło do swoich regionów, by w tym trudnym czasie dotarło do wszystkich tych, którzy chcą je przyjąć.

Tegoroczne światło niesie za sobą szczególny komunikat wzywający do służby – bezinteresownego otworzenia się na potrzeby drugiego człowieka, pozostania uważnym na siebie oraz na swoje otoczenie. Rok 2020 był dla wszystkich ogromnym wyzwaniem – pandemia koronawirusa zmieniła nasze plany i przyzwyczajenia, dotykając niemal wszystkich dziedzin naszego życia. Ostatnie miesiące pokazały, jak ważna jest społeczna mobilizacja, by zarówno małym, jak i wielkim wyzwaniom stawiać czoła razem, ponad podziałami. Z tego powodu Światło niesione przez przedstawicieli ZHP trafi w tym roku m.in. do tych, których Covid-19 dotknął najbardziej, a także na ręce tych, dla których hasło służby jest rzeczą naturalną – do wszystkich, którzy każdego dnia walczą, by przeciwdziałać epidemii. Harcerze i harcerki planują odwiedzić m.in. harcerskich seniorów, druhny i druhów służących w Szarych Szeregach, szpitale, hospicja czy domy dziecka – oczywiście wszystko z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

lampion światło

Fot. cathopic

Betlejemskie Światło Pokoju jest także zwieńczeniem działań podejmowanych przez społeczność ZHP przez cały rok. Gdy tylko wybuchła epidemia, harcerze i harcerki przyłączyli się do akcji wspierania służb medycznych w kraju – wspólnie uszyli ponad pół miliona maseczek, a także za pomocą drukarek 3D przygotowali ponad 15 tysięcy przyłbic. Na pomoc w czasie pandemii mogą liczyć także seniorzy – w trosce o ich zdrowie harcerze i harcerki robią dla nich zakupy, realizują recepty, płacą rachunki czy też wyprowadzają na spacery psy. W wielu miastach w trakcie pandemii powstały specjalne infolinie, przez które seniorzy mogą zgłaszać́, czego w danej chwili potrzebują̨. We wsparcie lokalnych społeczności zaangażowały się także poszczególne hufce – działając na rzecz osób w kryzysie bezdomności, osób doświadczających przemocy domowej, czy też swoich kolegów i koleżanek – potrzebujących korepetycji, sprzętu niezbędnego do nauki, jak również wsparcia psychologicznego.

>>> Betlejemskie Światło Pokoju już płonie. Czy w tym roku dotrze do Polski?

– Cieszymy się, że już po raz 30. harcerze i harcerki z ZHP uczestniczą w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju, które dla wielu osób stało się nieodłącznym elementem nadchodzących Świąt. Pandemia wpłynęła na wszystkie obszary naszego życia – w tym także harcerskiej codzienności. Tegoroczne przekazanie Światła odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach. Nie spotkamy się jak co roku na zlocie w Zakopanem, zaś wszelkie działania programowe przewidziane na ten czas wydarzą się online. Mimo to, a może szczególnie z tego powodu, mamy poczucie, że to symboliczne Światło jest dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek – by nieść nadzieję, otwierać serca na bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi, być wyraźnym świadectwem harcerskiej służby – powiedziała naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 100 tysięcy członków. Od ponad stu lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze