fot. pixabay

3 książki na dobry początek nowego roku

Rozpoczął się nowy, 2020 rok. Wiele osób robi sobie w tym czasie różne postanowienia. Jednym z tych bardziej popularnych jest: „Będę więcej czytał”. Podpowiadamy zatem tytuły trzech książek, od których warto rozpocząć realizację tego postanowienia.  

>>> Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? [WIDEO]

Abp Grzegorz Ryś „Moc nadziei” (WAM 2019) 

Moc nadziei

fot. wydawnictwo wam

Abp. Grzegorza Rysia chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To jeden z najbardziej popularnych i charyzmatycznych polskich biskupów. Była już „Moc słowa” i Moc wiary”, teraz przyszedł czas na „Moc nadziei”. Książka zawiera sto refleksji nad słowem Bożym, które pierwotnie można było przeczytać w latach 2017-2019 w autorskim cyklu abp. Rysia publikowanym na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Metropolita łódzki w przystępny, a zarazem bardzo „swój” sposób zgłębia teksty biblijne. Często pokazuje ich nieoczywiste znaczenia, często też zaskakuje samego siebie nowym odkryciem znaczenia danego fragmentu. W refleksjach abp. Rysia nie brakuje odwołań do życia codziennego – hierarcha pokazuje, że słowo Boga nie jest oderwane od rzeczywistości. Ono stanowi naszą rzeczywistość, buduje ją. Autor potrafi odnaleźć prawdziwe okruchy słowa, zauważa prawdziwe, czasem bardzo drobne „perełki”, które prowadzą go w medytacji nad Bożym objawieniem. Lektura tych krótkich, ale też głębokich tekstów, może być dobrym sposobem na modlitwę i lekturę duchową na nowy rok. 

>>> Watykan jak dom Wielkiego Brata? [FELIETON]

Benedykt XVI „Matka Boga. Maryja w wierze Kościoła” (WAM 2019) 

Matka Boga

fot. wydawnictwo wam

To kolejny zbiór tekstów, na który warto zwrócić uwagę w nowym roku. Tym razem to teksty papieża Benedykta XVI skupione na Matce Bożej. W antologii znajdziemy słowa poświęcone Maryi, które Benedykt XVI kierował do wiernych w różnych momentach swojego pontyfikatu (2005-2013). Za papieżem seniorem w posłowiu do książki ks. Jerzy Szymik zaznacza, że „Maryja chroni pełnię wiary, całość Biblii, istotę Kościoła, prawdziwe dobro człowieka jako mężczyzny i kobiety. Dlatego o Niej nigdy za wiele”. Maryja jest naszą przewodniczką w wierze i właśnie dlatego warto na lekturę duchową wybrać książkę, która podejmuje tematykę maryjną. Wraz z Benedyktem XVI na kolejnych stronach „Matki Boga” zgłębiamy różne oblicza Maryi. W swoich rozważaniach papież często odwołuje się do tekstów biblijnych. Nie unika też szukania inspiracji w myślach ojców Kościoła czy w pismach Soboru Watykańskiego II. Lektura tych niedługich tekstów pozwala czasem na nowo odkryć Maryję i jej obecność w życiu Kościoła, ale też w swoim własnym życiu. Bywa, że są to bardzo nieoczywiste i zaskakujące odkrycia! 

Józef Puciłowski OPWIARYgodne chrześcijaństwo. O Kościele z miłością acz ciut złośliwie” (WAM 2019) 

Wiarygodne chrześcijaństwo

fot. wydawnictwo wam

Urodzony na Węgrzech dominikanin to chyba jeden z najciekawszych mieszkańców krakowskiego klasztoru ojców dominikanów. W czasie PRL-u był opozycjonistą, dziś jest bacznym obserwatorem życia i Kościoła, do którego należy i którego jest wiernym synem. Niedzielne msze święte o 13:30które odprawia wraz z o. Dawidem Kuszem OP, i w czasie których głosi kazania, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki najnowszej publikacji z jego myślami może się teraz zapoznać każdy z nas. Trzeba przyznać, że o. Puciłowski nie jest orędownikiem ugładzonego, bezproblemowego, „świętego” wręcz wizerunku chrześcijaństwa. On Kościół naprawdę kocha i dlatego nie boi się mówić nie tylko o tym, co w nim dobre, ale też o tym, co złe. I to podejście można odnaleźć na kartach tej książki. Publikacja jest przede wszystkim właśnie zbiorem kazań z krakowskiej „trzynastki”. To refleksje nad słowem Bożym i nad przenikaniem tego słowa do życia współczesnych ludzi; do tego, jak tym słowem powinien żyć Kościół – a właściwie ludzie Kościoła, czyli my. Każdemu tekstowi towarzyszą sigla biblijne, dzięki którym czytelnik może zapoznać się z fragmentem Ewangelii (a czasem też z innymi biblijnymi fragmentami), który w danym momencie komentuje i rozważa o. Puciłowski. Kaznodzieja wykazuje się ogromną erudycją, bo w swoich lapidarnych tekstach często sięga do pism innych autorów. Na kartach tej książki pojawi się zatem ks. Tomas Halik, abp Grzegorz Ryś, ks. Józef Tischner, kard. Walter Kasper czy o. Maciej Zięba OP. Nie brakuje też myśli i tekstów papieża Franciszka, które są bardzo bliskie krakowskiemu dominikaninowi. Widać, że wizja Kościoła o. Puciłowskiego jest tożsama z wizją Franciszka. I dlatego warto sięgnąć po ten zbiór! 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze