fot. unsplash / Vince Fleming

3 powody, dla których warto mieć bliski kontakt ze świętymi

„Świat próbuje budować rzeczywistość według zasady: śmierć łasce Bożej, a życie w grzechu. Natomiast autentyczny chrześcijanin woła: „śmierć grzechowi, a życie w łasce!” – powiedział w liturgiczne wspomnienie św. Rity bp Krzysztof Włodarczyk.

Przewodniczył on mszy Świętej w bydgoskim sanktuarium, które jest diecezjalnym ośrodkiem kultu włoskiej augustianki, patronki spraw trudnych i niemożliwych. – Każdy z nas ma jakiegoś świętego patrona, może nawet ulubionego. Ja mam kilku swoich błogosławionych i świętych, bo odczuwam potrzebę, by byli obecni w moim życiu. Ich obecności przypisuję trzy podstawowe role – mówił biskup.

Po pierwsze – jak dodał – święci jednoczą z Bogiem. – Przyjaźń którą powinniśmy tworzyć z Nim, jest często wzorowana świętymi, którzy odsłaniają przed nami drogi, jakimi możemy podążać. Święci są „arcydziełami w ręku Boga” i przypominają nam, że i my nimi jesteśmy – powiedział.

Święty Karol Boromeusz z aniołami. Malował Antiveduto Grammatica, fot. www.travel.nytimes.com, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7435696

Po drugie święci uczą wiary, są przykładem. – Nie obrażają się na świat. Potwierdzają, że w każdym czasie i warunkach można żyć Ewangelią. Takim przykładem jest św. Rita – podkreślał bp Włodarczyk, dodając, że różnorodność istniejąca pomiędzy świętymi pokazuje, jak wiele możliwości życia istnieje do realizacji. – Poznając świętych, ich działanie oraz świat wewnętrzny, możemy uczyć się wiary, to znaczy szukać własnego języka porozumienia i dialogu z Bogiem – dodał, wskazując na znaczenie łaski.

Wreszcie święci pomagają zrozumieć własne życie. Stają się „podręcznikiem w ręku Boga”, którym posługuje się, poruszając serca. – Byśmy również my znaleźli drogę osobistego uświęcenia i zbliżania się do Boga, na drodze bardzo konkretnej współpracy z łaską – stwierdził.

Jeden z najmłodszych błogosławionych, Carlo Acutis, fot. Justyna Nowicka

Na zakończenie homilii ordynariusz diecezji bydgoskiej zauważył, że człowiek żyje „pomiędzy pragnieniem świata a pragnieniem Boga”. – Świat woła: „nie przesadzaj, bądź normalny!” a Jezus zaprasza: „bądź święty, jak ja jestem święty” – mówił, cytując adhortację Ojca Świętego Franciszka „Gaudete et exsultate” o powołaniu do świętości w świecie współczesnym. „Nie lękaj się dążyć wyżej, dać się miłować i wyzwolić przez Boga. Nie bój się pozwolić, aby cię prowadził Duch Święty. Świętość nie czyni cię mniej ludzkim, ponieważ jest spotkaniem Twojej słabości z siłą łaski. W głębi, jak powiedział Leon Bloy w życiu „istnieje tylko jeden smutek, nie być świętym”.

św. Rita/ fot. wikimediacommons/By Ernani Costantini – Own work http://www.costantini.org/pics/paint/sacra/1982rita.jpg, commons.wikimedia

Przy bydgoskim sanktuarium działa Bractwo św. Rity. Podczas uroczystości w jego szeregi przyjęto kolejnych członków. – Życzę wam, by święta Rita przemieniała wasze serce dla Pana Boga i drugiego człowieka – powiedział kustosz i proboszcz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, dodając, że było to już 121 spotkanie ze świętą. Odbywają się one 22 dnia miesiąca. – Dokładnie dziesięć lat temu do tej świątyni zostały wniesione relikwie św. Rity. Od dekady mieszka ona w Bydgoszczy, naszych sercach – dodał ks. kan. Mirosław Pstrągowski. – Święty to człowiek radosny, a nie posępny. Smutny to żaden święty – powiedział obecny na uroczystościach założyciel oraz dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze