fot. PAP/EPA/ANTONIO COTRIM

3 sierpnia na Stadionie 1-Maja w Lizbonie odbędzie się koncert „Biblia Polska Królowa Nasza ”

W ramach programu Polska-Lizbona w czasie Światowych Dnia Młodzieży 3 sierpnia na Stadionie 1-Maja zostanie zaprezentowane widowisko teatralno-muzyczne „Biblia Polska Królowa Nasza”, przygotowane pod patronatem Instytutu Adama Mickiewicza – powiedział PAP ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

W ramach programu Polska-Lizbona w czasie Światowych Dnia Młodzieży 3 sierpnia na Stadionie 1-Maja zostanie zaprezentowane widowisko teatralno-muzyczne „Biblia Polska Królowa Nasza”, przygotowane pod patronatem Instytutu Adama Mickiewicza – powiedział PAP ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

>>> Spotkanie młodzieży oblackiej na Światowych Dniach Młodzieży [NASZA RELACJA Z ŚDM]

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie potrwają do 6 sierpnia 2023 r. Do soboty – 5 sierpnia – na Stadionie 1 Maja, mieszczącym się między parkiem Edwarda VII a miejscem finałowego spotkania z papieżem, otwarta jest tzw. Polska Lizbona, gdzie codziennie zaplanowane są spotkania z ciekawymi ludźmi oraz koncerty.

W czwartek, 3 sierpnia, o godz. 21.00, na stadionie odbędzie się widowisko teatralno-muzyczne zatytułowane „Biblia Polska Królowa Nasza” w reżyserii Dariusza Kowalskiego pod patronatem Instytutu Adama Mickiewicza. Tytuł wydarzenia artystycznego nawiązuje do hasła tegorocznych Światowych Dni Młodzieży – „Maryja wstała i poszła z pospiechem”.

„Podczas koncertu +Biblia Polska Nasza Królowa+ ukazana zostanie rola Najświętszej Maryi Panny w historii Polski w oparciu o naszą literaturę i muzykę poświęconą Matce Bożej, którą król Jan Kazimierz obrał Królową Polski” – zapowiedział PAP ks. Koprianiuk.

Zaznaczył, że „punktem wyjścia całego widowiska będzie hymn Bogurodzica”. „Następnie uczestnicy wydarzenie będą poprowadzeni poprzez utwory polskich wieszczów narodowych, aż do współczesnych artystów, poetów, poznając bliżej sylwetki wielkich Polaków, dla których osoba Maryi była szczególnie ważna, np. św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, Sługi Bożego, ks. Franciszka Blachnickiego czy św. Jana Pawła II” – wyjaśnił ks. Koprianiuk.

Fot. EPA/MIGUEL A. LOPES / POOL

„Będziemy mogli zobaczyć, że mimo historycznej ewolucji języka, nie zmieniają się poruszenia ludzkiego serca z jego tęsknotami i pragnieniami” – powiedział duchowny. Dodał, że w ramach widowiska zagra orkiestra ICON oraz zaśpiewa chór Jednego Serca Jednego Ducha.

Wydarzenie będzie także finałem projektu +Polska i Polonia w drodze na ŚDM+ organizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, w którym wzięło udział 300 młodych mieszkających na co dzień na emigracji.

>>> Światowe Dni Młodzieży z inicjatywy św. Jana Pawła II otworzyły nowy rozdział w historii Kościoła

Zakładał on wspólny wyjazd grup polonijnych – wraz z grupami z Polski, w jednym autokarze, z trzech miast: Paryża, Barcelony i Madrytu. Stamtąd młodzież wspólnie wyruszyła do jednej z diecezji w Portugalii, gdzie przeżyła „dni w diecezjach” poprzedzające wydarzenia centralne ŚDM w Lizbonie. W tym czasie zaplanowana była prezentacja polskiej kultury w postaci wspólnych wydarzeń artystycznych.

„Od kilku dni widać w Lizbonie czy w Porto biało-czerwone flagi oraz młodzież w koszulkach z naszymi barwami narodowymi, które przygotowało w ramach polskiego pakietu krajowe biuro ŚDM” – powiedział ks. Koprianiuk. Jak zaznaczył, „to pokazuje, że młodzi Polacy są dumni ze swojej przynależności narodowej oraz rodzimej kultury” – ocenił duchowny.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu – zaś co roku – wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla – ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze