3 symbole Zmartwychwstania, o których nie miałeś pojęcia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Chrześcijanie często posługują się symbolami. Także zmartwychwstanie Jezusa wyrażane jest w sztuce w sposób symboliczny. Oto trzy symbole Zmartwychwstania o których mogłeś nie mieć pojęcia!

W pierwszych wiekach sztuka chrześcijańska wyglądała zupełnie inaczej niż dziś – i nie chodzi tylko o poziom kunsztu malarskiego. Chrześcijanie unikali np. przedstawiania postaci Chrystusa, którego wizerunki tworzyli przede wszystkim gnostyccy heretycy. Podobnie np. unikano przedstawień krzyża jako narzędzia męki i tortur, a już pokazanie umierającego Chrystusa było nie do pomyślenia. Nacisk stawiano raczej na zmartwychwstanie Jezusa niż na jego kaźnię i śmierć. Brak malowideł przedstawiających Jezusa i krzyż to nie wszystko – chrześcijanie unikali również tworzenia figur, zupełnie jak dzisiaj muzułmanie. Skoro więc unikali tak wielu dosłownych wizerunków, artyści musieli uciekać się do symboli, najczęściej adaptując już istniejące symbole na własne potrzeby. 

Feniks 

Co ma wspólnego mityczny ptak ze zmartwychwstałym Jezusem? Okazuje się, że całkiem sporo. Ptak z greckich mitów przed śmiercią przemierzał świat w celu znalezienia odosobnionego gaju. Następnie wił sobie gniazdo na szczycie palmy, gromadził w nim wonności i zdychał, a w innej wersji spalał się w płomieniach. Po trzech dniach jednak powstawał z popiołów i żył na nowo. Kogoś nam to przypomina? Oczywiście trudno tu przeoczyć motyw zmartwychwstania. Wcześni chrześcijanie zaadaptowali ten symbol i używali go często jako symbolu zmartwychwstania Chrystusa oraz zmartwychwstania naszych ciał po Sądzie Ostatecznym. 

Paschał 

Zaraz, zaraz, ale jak to? Czemu niby gruba świeca miałaby symbolizować Chrystusa? Okazuje się, że na kilka sposobów i aż trudno o bardziej dosłowne nawiązania. Jak łatwo można zauważyć, w świecę wbija się pięć „gron” kadzidła. Symbolizują one pięć ran Jezusa zgodnie z modlitwą wypowiadaną przez kapłana: „Przez swoje święte rany jaśniejące chwałą niech nas strzeże i zachowuje Chrystus Pan. Amen”. Na świecy znajdują się też symbole związane ze Zmartwychwstałym: krzyż oraz greckie litery alfa i omega symbolizujące początek i koniec. Wnoszony przez diakona (lub kapłana, jeśli nie ma tego pierwszego) zapalony paschał rozświetla ciemności, tak jak Chrystus rozświetla ciemności grzechu. 

Jajko 

To już przegięcie: jajko nie może mieć nic wspólnego z Jezusem, na pewno to jakaś głupia moda, jak zajączek! A właśnie, że nie: zwyczaj jest bardzo stary, bo jeszcze przedchrześcijański. Jajka, szczególnie te malowane, czyli pisanki i kraszanki, symbolizują odradzanie się i wieczność. W Kościołach obrządku wschodniego zachowała się tradycja obdarowywania się jajkami na Wielkanoc, mówiąc „Christos Voskrese!”, czyli „Chrystus Zmartwychwstał!” Istnieje też cała sztuka ozdabiania jajek i symbolika z tym związana. To naprawdę zadziwiające, jak wiele symboli może pomieścić tak małe przecież jajko!

3 symbole Zmartwychwstania, o których nie miałeś pojęcia
5 (84%) 5 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze