Fot. unsplash.com

32 mln osób spodziewanych w Rzymie z okazji Jubileuszu 2025

W najbliższych miesiącach mieszkańców Rzymu i przybywających do miasta turystów czeka wiele utrudnień, ponieważ prowadzone są prace mające przygotować stolicę Włoch do zbliżającego się Jubileuszu 2025. „Mamy nadzieję, że owocem będzie piękniejsze, bardziej przyjazne i gościnne miasto” – powiedział abp Rino Fisichella, prezentując w Watykanie stan przygotowań do tego wydarzenia, które, jak się przewiduje, przyciągnie do Rzymu ponad 32 mln osób z całego świata.

Pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, któremu Franciszek powierzył zadanie przygotowania jubileuszowych wydarzeń, wskazał, że Watykan ściśle współpracuje w tym celu z władzami Włoch i Rzymu. Chodzi o zapewnienie odpowiedniego przyjęcia pielgrzymom, transportu i bezpieczeństwa, a także zorganizowanie wolontariatu.

W tym celu powołane zostały m.in. komisje: duszpasterska, ekumeniczna, ds. komunikacji i kultury. Abp Fisichella podkreślił, że ta ostatnia organizuje wyjątkową wystawę, która będzie stanowiła swoiste preludium jubileuszowych wydarzeń kulturalnych.

>>> Papież do jezuitów na Węgrzech: nigdy nie oddalajmy się od starszych

Turysta czy pielgrzym?

„Rzym od zawsze był przecież atrakcją kulturalną, a naszym celem jest sprawić, by pielgrzym mógł stać się również turystą, tak jak turysta może być zafascynowany doświadczeniem pielgrzyma” – mówił abp Fisichella. Zapowiedział jedną z inicjatyw, informując, że „od 1 września do 8 października 2023 r. w kościele św. Agnieszki in Agone na placu Navona będzie można obejrzeć wystawę dzieł wielkiego hiszpańskiego artysty okresu renesansu, jakim jest El Greco. Będą to dzieła, które nigdy nie opuściły Hiszpanii i które zostały udostępnione właśnie z okazji jubileuszu, na oficjalne rozpoczęcie inicjatyw kulturalnych. Ten pierwszy «znak-wydarzenie» pomoże zwiedzającym zastanowić się nad jubileuszowym tematem «nadziei w Chrystusie», która pomaga człowiekowi podnieść się z niedoli w perspektywie życia wiecznego. Na wystawie będzie można zobaczyć tryptyk teologiczny, składający się z trzech arcydzieł El Greco: «Chrzest», «Chrystus na krzyżu» i «Błogosławiący Zbawiciel»”.

Abp Fisichella przypomniał, że w obecnym roku przygotowania do Jubileuszu koncentrują się, zgodnie z pragnieniem papieża Franciszka, na zgłębieniu czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II. Przyszły rok dedykowany będzie modlitwie personalnej i wspólnotowej. Planuje się m.in. zorganizowanie szkoły modlitwy

Od 10 maja ruszy nowa strona informacyjna nt. wydarzeń Jubileuszu 2025 opracowana w dziewięciu językach, w tym po polsku (www.iubilaeum2025.va), a od września dostępna będzie też specjalna aplikacja mobilna dla pielgrzymów, która pozwoli na otrzymanie karty pielgrzyma obowiązującej w komunikacji miejskiej, pewnych restauracjach i miejscach noclegowych.

W czasie watykańskiej prezentacji odbyła się też prapremiera jubileuszowego hymnu, którego kompozytorem jest Francesco Meneghello. W konkursie na muzykę wzięło udział 270 kompozytorów z 38 krajów, w tym 3 z Polski.

Livioandronico2013, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45697819

Kalendarz wydarzeń

Na konferencji prasowej w Watykanie kluczowe wydarzenia Roku Świętego zapowiedzieli arcybiskup Rino Fisichella i ksiądz Graham Bell z Dykasterii do spraw Ewangelizacji.

Otwarcie Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej, inaugurujące obchody Roku Świętego odbędzie się w grudniu 2024 roku. Dokładną datę ogłosi papież w bulli, która ma zostać opublikowana 9 maja 2024 roku – poinformował abp Fisichella.

Wśród głównych wydarzeń wymienił między innymi jubileuszowe spotkanie pracowników mediów 24 stycznia 2025 roku.

8 i 9 lutego odbędzie się jubileusz, a więc pielgrzymka przedstawicieli sił zbrojnych, policji i bezpieczeństwa, zaś od 15 do 18 lutego w Watykanie przebywać będą artyści.

Na 8 i 9 marca 2025 r. zapowiedziano Jubileusz Wolontariatu.

5 i 6 kwietnia z pielgrzymką przybędą chorzy i reprezentanci służby zdrowia, a od 28 do 30 kwietnia – osoby z niepełnosprawnościami.

Od 1 do 4 maja odbędzie się Jubileusz Ludzi Pracy, od 4 do 5 maja – przedsiębiorców, 10-11 maja – zespołów muzycznych.

Od 23 do 25 maja oczekiwani będą ci, którzy przystępują do pierwszej komunii.

W dniach 30 maja-1 czerwca odbędzie się Jubileusz Rodzin. W czerwcu przybędą do Rzymu również nuncjusze, a następnie przedstawiciele świata sportu.

21 i 22 czerwca obecni będą rządzący z całego świata.

>>> Anglia i Rzym – między obcością a ponownym zbliżeniem

Jubileuszowe pielgrzymki

Również na czerwiec zaplanowano jubileuszowe pielgrzymki seminarzystów, biskupów, księży, reprezentantów Kościołów wschodnich.

13 lipca będzie dniem poświęconym więźniom.

Od 28 lipca do 3 sierpnia w Rzymie będzie młodzież.

Na wrzesień planowany jest jubileusz przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, a następnie katechetów.

4 i 5 października będą poświęcone dziadkom i seniorom.

Odbędą się w tym miesiącu również jubileusze osób życia konsekrowanego, duchowości maryjnej, świata misyjnego oraz edukacji.

Na 15 i 16 listopada zapowiedziano jubileusz osób społecznie wykluczonych.

Drzwi Święte w bazylice Świętego Piotra zostaną zamknięte w grudniu 2025 roku, w dniu wyznaczonym przez papieża.

Kalendarz ten w dużej mierze przypomina wydarzenia Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 pod przewodnictwem św. Jana Pawła II.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze