fot. niniwa.pl

33. Zjazd Niniwy. Po raz drugi zdalnie

W piątek, 6 listopada Apelem Jasnogróskim rozpoczął się 33. Zjazd Niniwy pod hasłem „Siła wspólnoty”. Już po raz drugi z rzędu, ze względu na dynamiczny rozwój epidemii koronawirusa, odbywa się on w formie zdalnej – każdy we własnej wspólnocie.

Zjazd odbywa się w poszczególnych parafiach – tłumaczy o. Tomasz Maniura OMI, Prowincjalny Duszpasterz Młodzieży – Technicznie ujmując, spotkania odbywać się będą w kościołach z zachowaniem przepisów sanitarnych.

Sobota jest kolejnym dniem trwającego przez listopadowy weekend spoktania. O godz. 9, poszczególne wspólnoty Niniwy spoktały się na wspólnej Eucharystii.

Wśród całego zamieszania związanego z pandemią, cieszy, że cały czas możemy bezpiecznie uczestniczyć w Eucharystii i przyjmować Najświętszy Sakrament. Nawet jeżeli w niedzielę limity osób w kościołach mocno ograniczają tą możliwość, Msze święte odprawiane są przecież codziennie – wskazują organizatorzy.

Do wszystkich młodych związanych z Polską Prowincją Misjonarzy Oblatów MN, o. Prownicjał – Paweł Zając OMI skierował swój list:

Drodzy Młodzi Przyjaciele!

Znamy się już od dość dawna! Rok temu o tej porze przeżywaliśmy zjazd Niniwy w Iławie, było nas bardzo wielu, atmosfera była wspaniała. Wcześniej były Festiwale Życia i inne zjazdy Niniwy, a także codzienna praca w parafiach, w Waszych wspólnotach, z Waszymi duszpasterzami. Budowanie dobrych relacji nie jest łatwe. Każda miłość i każda przyjaźń może być poddana próbie. Mówimy: „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Ale nie ma nic piękniejszego na świecie, jak miłość i przyjaźń, które przetrwały próbę, ponieważ są zbudowane na mocnym fundamencie Pana Boga, na fundamencie prawdy i dobra.

Dziś wszyscy jesteśmy „w biedzie” – dopadła nas pandemia i wiele innych zmartwień. Jako oblaci chcemy, żebyście mieli poczucie, że jesteśmy blisko Was, żeby wspólnie spotykać Jezusa Chrystusa. Myślę, że razem możemy spróbować zrozumieć nasz czas. Nie warto dać się nabrać na zbyt łatwe odpowiedzi, na krzyki i agresję, która się ostatnio bardzo rozpanoszyła – w słowach i uczynkach. Wierzę, że jest inna droga, jest inny świat, człowiek został stworzony przez Boga, żeby był piękny i niósł innym pokój oraz życie, żeby budował, a nie niszczył.

W tym roku przeżywamy 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II. Wielki polski papież często przypominał: – tylko Chrystus objawia nam pełną prawdę o człowieku… – tylko Chrystus zaspokoi nasze pragnienie wolności… – tylko Chrystus wyjaśnia tajemnicę cierpienia… Każdy, kto próbuje nawiązać głęboką relację z Jezusem Chrystusem, może doświadczyć, że te słowa są bardzo prawdziwe. Wszystkie inne odpowiedzi prędzej czy później rozczarowują, nawet jeśli na krótko dają poczucie pewności siebie, a nawet wyższości nad innymi…

Jako oblaci też przeżywamy w tym roku 100-lecie naszych urodzin w Polsce. Od 100 lat jesteśmy w Polsce z wszystkimi ludźmi, do których nas Pan Bóg kieruje – na rekolekcjach, w parafiach, w więzieniach, w szpitalach, a także na dalekich misjach, wśród naprawdę ubogich, gdzie często nie ma nawet zdrowej wody do picia czy porządnego dachu nad głową. To wszystko z miłości do Pana Boga, który pierwszy nas ukochał niewyobrażalną miłością. Wiemy doskonale, że nie jesteśmy idealni, że jesteśmy zwykłymi ludźmi. Czasem się mylimy i popełniamy błędy. Ale Chrystus powołał na Apostołów bardzo zwykłych ludzi. To łaska Boża nas podnosi i prowadzi.

Kochani, Kościół jest cudowny, ponieważ jest Wspólnotą Wolnych Ludzi, którzy chcą prawdy, dobra i piękna, są gotowi iść pod prąd, a jeśli trzeba, nawet cierpieć. Dlatego dziękuję Wam, że jesteście w Kościele – we wspólnocie z Panem Jezusem, z Waszymi duszpasterzami, przyjaciółmi i bliskimi. Warto uwierzyć miłości i dla niej żyć!

Życzę Wam dobrego spotkania i wielu Bożych łask!
I zostawiam kilka pytań, jeśli zechcecie na nie odpowiedzieć – będę wdzięczny!
Z modlitwą za Każdego i Każdą z Was!

o. Paweł Zając OMI

Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN

niniwa

fot. oblaci.pl

Zadał młodzieży także kilka pytań, na które, zgromadzeni online, będą starali się wspólnie odpowiedzieć.

1. Co chciałbyś / chciałabyś życzyć nam, Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej, z okazji naszych 100. urodzin w Polsce…?

2. Co nam poradzisz, żebyśmy lepiej docierali z Panem Jezusem do drugiego człowieka?

3. Jesteś we wspólnocie Kościoła, który jest w Polsce często atakowany. Zresztą zawsze był atakowany, ale w ostatnich dniach znów dość brutalnie. Co o tym myślisz, jak się z tym czujesz?

4. Jaki jest Twój ulubiony fragment Ewangelii lub całego Pisma Świętego?

Hasło “Siła wspólnoty” jest odpowiedzią na fakt, że potrzebujemy dzisiaj, będąc w relacjach, też w tym trudnym czasie w Polsce, gdzie atakowana jest wiara, potrzebujemy wspólnoty – dopowiada ojciec Maniura.

Spotkania młodych zostały ograniczone do gromadzenia się w przestrzeni, która jest bezpieczna. Stąd zrezygnowano z katechez i agapy w salkach parafialnych. Wiele wydarzeń będzie miało charakter indywidualny. Podczas trwania wydarzenia młodzi przygotują m.in. odpowiedź na list prowincjała.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze