EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA.

35 milionów osób uczestniczyło w audiencjach papieża Franciszka

W poniedziałek Prefektura Domu Papieskiego ogłosiła dane dotyczące frekwencji na audiencjach u papieża Franciszka w latach 2013-2025. Według danych, w tym okresie w audiencjach z nieżyjącym już papieżem uczestniczyło łącznie około 35 milionów osób. Tylko w 2024 roku odbyło się 41 audiencji ogólnych, w których wzięło udział ponad pół miliona wiernych. W tym roku w ośmiu audiencjach generalnych wzięło udział 60 tys. osób.

Audiencje z udziałem papieża są stosunkowo nową tradycją w Watykanie. Zwyczaj ten sięga czasów papieża Piusa XII, który w kwietniu 1939 roku wprowadził pierwszą środową katechezę – początkowo przeznaczoną specjalnie dla nowożeńców. Regularne spotkania trwały aż do II wojny światowej i okupacji Rzymu w 1943 roku, ale następnie zostały przerwane.

Publiczne audiencje zostały wznowione przez papieża Jana XXIII, początkowo w Castel Gandolfo, letniej rezydencji papieskiej. Później coraz częściej odbywały się one w Watykanie i stopniowo stały się integralną częścią posługi papieża.

>>> Wzruszające pożegnanie papieża Franciszka w Buenos Aires [+GALERIA]

Obecnie audiencje ogólne odbywają się w języku włoskim i są uzupełniane streszczeniami papieskich katechez w różnych językach, w tym angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, arabskim, chińskim i polskim. Grupy pielgrzymów z różnych krajów otrzymają również osobiste pozdrowienia od papieża.

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Budowa sali audiencyjnej – rozwój kościelnego zwyczaju

Za czasów papieża Pawła VI rosnąca liczba odwiedzających doprowadziła do budowy specjalnej auli audiencyjnej, która mogła pomieścić do 12 tys. osób. Zainaugurowana w 1971 roku aula znajduje się częściowo na terytorium Włoch, a częściowo w Watykanie. Miejsce, z którego przemawia papież, znajduje się na terytorium Watykanu. Dziś znane jest jako Aula Pawła VI

Zanim ją zbudowano, audiencje ogólne odbywały się w Bazylice św. Piotra lub Auli Błogosławieństw w Pałacu Apostolskim.

Historyczne momenty audiencji

Kamieniem milowym była audiencja 13 lipca 1963 roku, podczas której papież Paweł VI po raz pierwszy przetłumaczył swoje przemówienie na język francuski, hiszpański, niemiecki i angielski. Pomogło to jeszcze bardziej poszerzyć audiencje i uczynić je dostępnymi dla jeszcze większej publiczności.

Jan Paweł I, który był papieżem przez zaledwie 33 dni, również odbył cztery audiencje generalne, zanim zmarł nagle 28 września 1978 roku. Swoje krótkie, ale znaczące spotkania poświęcił cnotom wiary, nadziei i miłości.

>>> Wybór papieża „pod kluczem”. Jak przebiega konklawe?

Żywe dziedzictwo

Audiencje ogólne są obecnie integralną częścią życia kościelnego w Watykanie i oferują milionom wiernych z całego świata możliwość osobistego spotkania z papieżem. Publikacja danych dotyczących frekwencji wyraźnie pokazuje wpływ audiencji ogólnych na Kościół powszechny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze