fot. episkopat.pl

3,5 tysiąca uczestników 42. Pielgrzymki Dzieci do miejsc kultu św. Stanisława Kostki

„Święta przyjaźń”, czyli duchowa przyjaźń św. Stanisława Kostki i bł. Karoliny Kozkówny stała się hasłem 42. Pielgrzymki Dzieci do Przasnysza i Rostkowa – miejsc kultu św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej. 14 września przyjechało na nią około 3,5 tysiąca osób. Z zapałem uczestniczyli w grze terenowej o Patronie, zatańczyli poloneza i śpiewali razem z zespołem Małe TGD. 

42. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa – miejsc kultu św. Stanisława Kostki (1550-1568), ich patrona, a także głównego patrona diecezji płockiej, od tego roku podzielona została na dwie części. W sobotę 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża, do swojego duchowego przewodnika pielgrzymowały dzieci.

Hasłem pielgrzymki stała się „Święta przyjaźń”, czyli przyjaźń św. Stanisława Kostki i bł. Karoliny Kózkówny (1898-1914). Oboje żyli w różnych wiekach, ale łączyła ich przyjaźń duchowa – Karolina była czcicielką św. Stanisława. 

Dzieci najpierw spotkały się na placu przy kościele farnym w Przasnyszu – w tym mieście Stanisław Kostka, syn kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki, przyjął chrzest św. Mszy św. z udziałem dzieci przewodniczył biskup pomocniczy Mirosław Milewski, który towarzyszył młodym pątnikom z diecezji także w dalszych etapach spotkania. Kazanie do dzieci, skoncentrowane wokół duchowej więzi św. Stanisława i bł. Karoliny oraz przyjaźni z Bogiem, wygłosił ks. Sławomir Ambroziak, wikariusz parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie. 

Fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Po Mszy dzieci w pieszej pielgrzymce dotarły do Rostkowa. Tam na wstępie w ciekawy sposób poznawały kolejne etapy życia małego Stasia: odwiedziły najważniejsze miejsca z nim związane w towarzystwie grupy animacyjnej ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki.

Z czasów Świętego zachowała się sadzawka, nad którą się modlił. Według tradycji,  gdy w skupieniu przeszkadzały mu kumkające żaby, uciszył je modlitwą. Od tej pory w stawie panuje cisza. Wciąż rośnie też lipa, pod którą często modlił się Stanisław. Niedaleko niej znajduje się kamień z charakterystycznym zagłębieniem. Legenda mówi, że jest to odcisk  stopy przyszłego Świętego.

Gdy już dzieci poznały historię Stanisława, mogły spróbować swoich sił w poświęconej mu grze terenowej z nagrodami i Festynie św. Stanisława Kostki – na placu przy Sanktuarium Diecezjalnym św. Stanisława Kostki. I tak uczestnicy gry musieli na przykład udowodnić, że znają życiorys Stasia, zaśpiewać o nim piosenkę czy wykonać tematyczną układankę. 

Osobne stoisko poświęcono bł. Karolinie Kózkównie, jego „świętej przyjaciółce”. Spotkaniu w Rostkowie towarzyszyła relikwie Błogosławionej, przywiezione specjalnie z Zabawy koło Tarnowa, gdzie znajduje się jej popularne sanktuarium.

Innymi festynowymi atrakcjami były dmuchańce, jazda drezyną, malowanie twarzy, malowanie na sterczu, mini zoo, pokazy tańców tradycyjnych czy tańce integracyjne. W „wielkim finale” 110 par uczestników zatańczyło poloneza w takt utworu skomponowanego przez Wojciecha Kilara do filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy.

Na koniec pielgrzymkowego spotkania koncert na scenie dał zespół Małe TGD, grający „muzykę pop z chrześcijańskim przesłaniem”. Dzieci i ich opiekunowie znakomicie bawili się słuchając dobrze znanych, mądrych i rytmicznych piosenek religijnych. 

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Policzono, że w pielgrzymce wzięło udział około 3,5 tysiąca uczestników: dzieci z klas jeden – siedem szkół podstawowych wraz z opiekunami. Towarzyszyło im 60 księży: – Nie było nudy – komentował ks. dr Marcin Sadowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Płocku, organizator pielgrzymki wraz z gminą Czernice Borowe (tu warto podkreślić zaangażowanie wójta Wojciecha Brzezińskiego). 

– Spotkanie było rodzajem zabawy osnutej wokół wątku religijnego. Podczas radosnego i pięknego spotkania uczczono św. Stanisława Kostkę, a w tym roku dodatkowo bł. Karolinę Kózkównę – zaznaczył duchowny.

Nad sprawną organizacją i przebiegiem pielgrzymki czuwała duża grupa wolontariuszy. Około 150 osób z różnych grup w diecezji (Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Wojsko Gedeona, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Rycerze Jana Pawła II, Domowy Kościół, Odnowa w Duchu Świętym), a także mieszkańców Rostkowa, Przasnysza, pracowników instytucji kultury, grup rekonstrukcyjnych czy niezawodnych druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej. 

W sobotę 21 września odbędzie się druga część diecezjalnej pielgrzymki – do św. Stanisława Kostki dotrze młodzież, czyli uczniowie klas ósmych szkół podstawowych i szkół średnich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze