Orszak Trzech Król na ulicach Wilna, fot. PAP/Valdemar Doveiko

Orszaki Trzech Króli na Litwie i Ukrainie

Uroczystość Objawienia Pańskiego to dzień radości, wdzięczności wobec Pana Boga, dzień chwały Bożej, która zamieszkała między nami i która objawiła się w Jezusie Chrystusie – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas Karkonoskiego Orszaku Trzech Króli.

Odnosząc się do ogłoszenia daty świąt związanych z tajemnicą Jezusa Chrystusa, które będą obchodzone w nowym roku wskazał, że dzieło Jezusa, wyrażone zwłaszcza w męce, śmierci i zmartwychwstaniu to swego rodzaju słupy milowe ukazujące nam właściwy kierunek naszego życia zmierzającego do celu, jakim jest zbawienie, życie wieczne z Chrystusem. – To wszystko przypomina nam początek, czyli rozpoczęcie tego dzieła od uroczystości Narodzenia Pańskiego i uroczystości Objawienia Pańskiego – podkreślił. Zwrócił uwagę, że objawienie to nie tylko informacja o tym, że Słowo stało się Ciałem. – To strumień światła, który z nieba spada na ziemię. Dlatego chrześcijaństwo przypomina otwarte okno, przez które pada ten promień światła Bożego. Dlatego trzeba patrzeć w górę, skąd nadchodzi zbawienie – wyjaśnił.

Orszak Trzech Król na ulicach Wilna, fot. PAP/Valdemar Doveiko

Na Litwie i Ukrainie

Orszaki Trzech Króli przeszły wczoraj ulicami wielu miast i miasteczek w całej Polsce. Również poza jej granicami, m.in. w Wilnie na Litwie. Mędrcy ze Wschodu, którzy tradycyjnie w święto Objawienia Pańskiego wyruszają spod Ostrej Bramy mierzą trzy metry wysokości. Pochód Trzech Króli cieszy się w Wilnie olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców miasta, bez względu na ich narodowość. W Wilnie Trzej Królowie przeszli na plac Katedralny, gdzie ustawiona jest szopka i złożyli tam dary. Po pochodzie odbył się koncert kolęd litewskiego chóru. Na Litwie święto Objawienia Pańskiego nie jest dniem wolnym od pracy.  

Wilno, fot. PAP/Valdemar Doveiko

W święto Objawienia Pańskiego ulicami Mościsk w obwodzie lwowskim po raz siódmy przeszedł Orszak Trzech Króli. Procesji, z gwiazdą betlejemską, mędrcami z różnych dzielnic miasta oraz parafianami w strojach i koronach, przewodniczył ksiądz proboszcz Władysław Derunow. Mościska, znajdujące się 15 kilometrów od polsko-ukraińskiej granicy, są jednym z trzech miejsc na Ukrainie, gdzie kultywowana jest tradycja Orszaku Trzech Króli.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze