5 miliardów ludzi na świecie nie jest ochrzczonych lub nie zna Chrystusa
O tym, że działalność ewangelizacyjna daje nadzieję przypominają na Jasnej Górze uczestnicy sesji misjologicznej i czuwania modlitewnego Papieskiej Unii Misyjnej. Podkreślają, że „tam, gdzie jest głoszona Ewangelia, tam też jest głoszony pokój, a w dzisiejszym świecie wojen i prześladowań potrzeba takich znaków normalności”. Tegoroczny program spotkania przedstawicieli świata misyjnego nawiązuje do Roku Jubileuszowego 2025, którego tematem przewodnim jest „chrześcijańska nadzieja”.
Mszy św. na rozpoczęcie misyjnego spotkania przewodniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. – Niezależnie od tego, jaka jest sytuacja na polskiej ziemi, kiedy tak wielu ludzi zachowuje się jak tragarze cudzych idei i na różne sposoby histerycznie gardzą Jezusem Chrystusem i Kościołem, potrzeba głoszenia Ewangelii całym życiem, ponieważ wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – powiedział w homilii bp Piotrowski i za św. Janem Pawłem II przypomniał, że misje są wskaźnikiem naszej wiary w Jezusa Chrystusa, ukazują dynamikę naszej wiary chrzcielnej.
>>> Od niekatoliczki do założycielki pierwszego katolickiego klasztoru w Etiopii
Zdaniem bp. Piotrowskiego wyzwania stojące przed ewangelizacją potrzebują „nie tyle ludzkiej strategii, ile nowej dynamiki świadectwa wiary, kiedy Europa i Polska swoistego resetu chrześcijańskiego, gardzą historią, patriotyzmem i tożsamością narodową”. Podkreślił, ze w tym wszystkim potrzeba nam nadziei, która jest czymś więcej niż tylko chrześcijańskim optymizmem, bo nie zatrzymuje się na horyzoncie ludzkiego spojrzenia, ale sięga dalej – Boga, który jest miłością.
W części referatów o tematyce misjologicznej ks. dr Dawid Stelmach z UAM w przybliżył tematykę dzieła miłosierdzia w Rwandzie w kontekście ran wywołanych wojną domową – „Przekuć maczety na lemiesze. Boże miłosierdzie i nadzieja na pojednanie”. Z kolei „Nie taka Europa zła jak ją malują. Odnowa życia duchowego jako przykład żywotności Kościoła we współczesnym świecie” to temat wystąpienia ks. dr. Jarosława Tomaszewskiego, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. S. Aleksandra Szyborska PDDM poprowadzi dla uczestników sesji warsztaty przybliżające świat mediów.
>>> Światło dla dzieci w Rwandzie. Siostra Pia o posłudze wśród niewidomych [+GALERIA]
Ks. Luka Bovio, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej podkreśla, ze „świat bardzo dziś potrzebuje nadziei, a tak trudno ją znaleźć w rzeczywistości pełnej konfliktów, niesprawiedliwości, wojen”.
– Bez wymiaru duchowego, bez modlitwy jesteśmy w naszych działaniach bezsilni – podkreśla ks. dr Maciej Będziński dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Ks. Bedziński i ks. Bovio do Częstochowy przyjechali prosto z Ukrainy, gdzie uczestniczyli w spotkaniu Konferencji Episkopatu Ukrainy Kościoła rzymskokatolickiego, przekazując pomoc humanitarna i prezentując Papieskie Dzieła Misyjne. – Mamy nadzieję, że ten duch misyjny na stałe zagości w Kościele w Ukrainie. Najważniejsze to widzimy wielkie otwarcie serca na misje biskupów ukraińskich, oni sami mówią, ze odczuwają że są Kościołem misyjnym, i choć sami potrzebują pomocy, to odczuwają głęboką świadomość misyjności. My będziemy ich wspierać odpowiednimi materiałami, szkoleniami – relacjonował ks. Będziński.
Jasnogórskie spotkanie to czas zawierzenia Matce Bożej całego dzieło misyjnego Kościoła i modlitwy o nowe powołania i zapał do głoszenia Jezusa Chrystusa. Jak podkreśla dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, „choć ubywa kapłanów pracujących na misjach, to nie może nam ubywać zapału do tego, żeby głosić Ewangelię, w inny sposób wspierać to dzieło”.
Ks. Mateusz Gamza z arch. katowickiej przygotowuje się w Centrum Formacji Misyjnej do posługi w Zambii. Już jako kleryk uczestniczył w stażu misyjnym właśnie w Zambii, potem na krótko pojechał tam jako kapłan. – W miarę przybliżania się do tamtego miejsca, tamtej kultury, przede wszystkim wiary tamtych ludzi, rodziła się we mnie coraz większa otwartość na tę rzeczywistość – mówi przyszły misjonarz.
Organizatorem misyjnego spotkania na Jasnej Górze jest Krajowy Sekretariat Papieskiej Unii Misyjnej, patronuje mu św. Franciszek Ksawery, którego wspomnienie liturgiczne przypada 3 grudnia.
Unia Misyjna powstała we Włoszech. W Polsce zatwierdzona została przez Konferencję Episkopatu w Częstochowie sto lat temu. Celem Papieskiej Unii Misyjnej jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.
Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z 1 października 2024 r., aktualnie posługuje na misjach 1662 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają oni w 99 krajach na 5 kontynentach. Najwięcej Polaków pracuje w Afryce i na Madagaskarze. W szeregach polskich misjonarzy jest 23 biskupów: w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 11, w Afryce i na Madagaskarze – 5, w Azji – 2, w Oceanii – 3 i 2 w Ameryce Północnej.
Każdego roku Polacy przekazują Stolicy Apostolskiej kwotę ponad 1 mln dolarów amerykańskich zebraną podczas Niedzieli Misyjnej na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozwój ewangelizacji medialnej.
5 mld ludzi na świecie nie jest jeszcze ochrzczonych lub nie zna Chrystusa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |