5 postanowień noworocznych

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Uważasz, że Nowy Rok to idealny moment na postanowienia i zmiany? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów!

Dla niektórych z nas postanowienia noworoczne to niepotrzebna presja. Wielu jednak decyduje się na „mocne postanowienie poprawy” wraz z wkroczeniem w nowy rok. Jak wynika z badań około 80% Polaków podejmuje postanowienia. Realizuje je zaledwie 8%. Tymczasem dobre postanowienia to dla katolika bardzo dobry pomysł. Może się okazać, że będą początkiem nowego rodziału, a nawet nawrócenia.

Więcej modlitwy
Modlitwa to oddech duszy. Nie będziesz w stanie się rozwijać duchowo, jeśli nie zadbasz o modlitwę. Dlatego znajdź chociaż kilkanaście minut dziennie, które całkowicie poświęcisz Bogu. Najlepiej, żeby to była stała pora – wtedy łatwiej wejdzie to w nawyk. Wyłącz się i wycisz. Odetnij się od całego świata. Niech to będzie czas tylko dla Ciebie i dla Boga.

Więcej ruchu
Ruch powoduje, że nasz organizm wytwarza endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Mimo że nieraz trudno ruszyć się z domu, warto zadbać o dobrą kondycję. Oczywiście nie ma sensu popadać w skrajności, ale krótka przebieżka albo spacer każdemu dobrze zrobią. Gdy dotlenisz się na świeżym powietrzu, na pewno łatwiej będzie Ci się uczyć i pracować. Ruch to najlepsza forma wypoczynku.

Zerwanie z nałogiem
Każdy nałóg ogranicza naszą wolność. Jasne, że można podjąć decyzję o rezygnacji ze złych przyzwyczajeń każdego dnia. Ale być może Nowy Rok to dla ciebie dzień symboliczny. Wykorzystaj go na rozpoczęcie życia w pełnej wolności. Porzuć złe nawyki. Życie w wewnętrznej wolności sprawi, że łatwiej będzie ci odnaleźć harmonię i spokój.

Zrób coś dla innych
„Musisz żyć dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie” – pisał Seneka Młodszy. Miał rację. Nie da się być szczęśliwym i mieć poczucie spełnienia, żyjąc wyłącznie dla siebie. Być może do tej pory nie poświęcałeś innym tyle uwagi na ile zasługują. Podejmij jakieś postanowienie. Lepiej, żeby nie była to jednorazowa akcja. Zmień coś w sobie – poświęcaj więcej czasu rodzinie, przyjaciołom, a może zaangażuj się w jakiś wolontariat. Zacznij bardziej dostrzegać potrzebujących ludzi dookoła. To sprawi, że znajdziesz sens w rzeczach, które pozornie go nie mają.

Znajduj czas dla siebie
To, że warto pomagać innym nie oznacza, że mamy zapominać o sobie. Nawet przykazanie miłości podkreśla, że mamy „kochać bliźniego swego jak siebie samego”. Jak siebie samego, czyli nie mniej, ale też nie bardziej. Dbaj o siebie. Znajduj czas na przyjemności, pasje, zainteresowania. Pamiętaj, że jeśli chcesz pomagać innym, musisz zapewnić sobie pewien komfort.

5 postanowień noworocznych
5.5 (90.91%) 11 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze