5 ważnych cytatów abp. Fultona J. Sheena (cz. 2)

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Peter John Sheen, czyli Fulton John Sheen był amerykańskim biskupem pomocniczym Nowego Jorku, a także biskupem Rochester i arcybiskupem tytularnym Newport. Od 1930 roku prowadził audycję radiową, której słuchały 4 mln Amerykanów. Dzięki jego pracy w mediach nawróciło się wiele wpływowych osobistości. 

Mówiąc współczesnym językiem, Nowina Wielkanocna oznacza, iż Bóg poddaje recyklingowi ludzkie śmieci. Może On przemienić w uczniów prostytutki, takie jak jak Magdalena, może przemienić w skały łamliwe trzciny, jak jak Szymon Piotr, a rozpolitykowanych Szymonów Zelotów – w męczenników za wiarę. Bóg jest Bogiem drugiej szansy.

 

Nie ma o tym wzmianki w Ewangelii, lecz zawsze wierzyłem, że Judasz, zarówno idąc zdradzić naszego Zbawiciela, jak i wówczas, gdy po zdradzie szedł ze sznurem przerzuconym przez ramię, aby powiesić się na drzewie osiki, umyślnie zszedł z drogi, aby uniknąć spotkania z Matką Jezusa. Przypuszczalnie nikomu w historii Maryja nie przebaczyłaby chętniej, niż Judaszowi, mimo, że wysłał Jej Syna na Krzyż. Gdy nasz Pan dał nam w swojej Matce pół swego Królestwa, uczynił pójście do piekła czymś niemal niemożliwym dla duszy, która kiedykolwiek poprosiła Ją o wstawiennictwo u Jej Boskiego Syna. Jeśli Judasz jest w piekle, stało się tak dlatego, że z premedytacją odwrócił się plecami od Maryi, gdy szedł się powiesić. Jeśli nie ma go w piekle, stało się tak dlatego, że w owym ułamku sekundy, gdy spojrzał ze swojego wzgórza na Wzgórze Golgoty, ujrzał tam Matkę z Jej Boskim Synem i umarł z tą oto modlitwą na swoich ustach: „Matko grzeszników, módl się za mną!”.

 

Miliony łask zwisają z Nieba na jedwabnych sznurach – modlitwa jest mieczem, który przecina te sznury.

 

Katolik wierzy, że jedyny prawdziwy postęp w świecie polega na zacieraniu śladów grzechu pierworodnego.

 

Skrucha nie troszczy się o konsekwencje. Tym właśnie różni się ona od wyrzutów sumienia, które pobudzane są głównie przez strach przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

 

[Zobacz też: 5 ważnych cytatów abp. Fultona J. Sheena (cz. 1)]

Przy pisaniu korzystałam z tej książki.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze