epidemia ospy we wrocławiu

fot. Wikimedia Commons

58 lat temu we Wrocławiu wybuchła epidemia ospy prawdziwej

15 lipca 1963 r. Wrocław na 95 dni został odcięty od reszty kraju. Wszystko za sprawą epidemii ospy prawdziwej, która wybuchła w dolnośląskim mieście. Wykryte tam przypadki były ostatnimi stwierdzonymi zakażeniami na czarną ospę jakie do tej pory zarejestrowano.

Jak wspomina jeden z ówcześnie pracujących lekarzy:

Ubrani byliśmy w stroje ochronne, podwójne fartuchy, rękawiczki gumowe, maski, czepki, specjalne buty.

Początkowo lekarze nie byli w stanie prawidłowo zdiagnozować choroby. Występujące na ciele krostki przypisywane były skutkom zakażenia ospą wietrzną. Była to jednak ospa prawdziwa, która jeszcze dwieście lat temu dziesiątkowała populacje wielkich miast. We Wrocławiu znalazła się za sprawą powrotu z Indii polskiego podróżnika. Łącznie na ospę prawdziwą zachorowało wówczas 99 osób, z czego aż 7 zmarło.

>>> Kapelusz Napoleona wystawiony na aukcji. Może zostać sprzedany nawet za 600 tys. euro

epidemia ospy we wrocławiu
fot. Wikimedia Commons

Pierwszą ofiarą wirusa była córka salowej sprzątającej izolatkę podróżnika. Jednak jak w archiwalnym reportażu Polskiego Radia autorstwa Heleny Małachowskiej i Jadwigi Skotnickiej mówił dr Andrzej Ochlewski:

Najwięcej zgłoszeń było pod koniec pierwszego tygodnia od ujawnienia epidemii: około 60 przypadków na dobę. Konsultantów było trzech, nie spaliśmy praktycznie w ogóle przez 12 dni.


Walka z rozprzestrzeniającą się chorobą rozpoczęła się od zamknięcia trzech szpitali, które stały się ogniskami choroby. Co więcej władze miasta zdecydowały się na wprowadzenie obostrzeń sanitarnych, tak dobrze nam, szczególnie obecnie znanych: przymusowej kwarantanny, przymusowej izolację osób mających kontakt z zarażonym czy leczenie w zamkniętych szpitalach. Zarządzono także obowiązkowe szczepienia pod groźbą odpowiedzialności karnej. Tym, którzy nie chcieli podporządkować się wprowadzonym przepisom, groziły wysokie grzywny, a nawet więzienie.

Blokada Wrocławia trwała 95 dni. Została odwołana 19 września 1963 roku. Był to ostatni przypadek czarnej ospy, jaki do tej pory odnotowano w Polsce.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze