6 kroków rachunku sumienia

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Warto regularnie zaglądać w swoje sumienie i zastanawiać się, na ile nasze postępowanie przynosi korzyść innym i nam samym, a na ile oddalamy się od tego, co dobre. Pomóc w tym może codzienny rachunek sumienia.

Sześć kroków codziennego rachunku sumienia:

1. Zatrzymuję się na chwilę przed Panem Bogiem. Koncentruję się na Jego obecności nade mną, wokół mnie, we mnie, w każdym oddechu i uderzeniu serca. Przez kilka miniut staram się wyciszyć i oddalić wszelkie rozproszenia.

2. Dziękuję Bogu za to, że istnieję, za to, że mam łaskę wiary. Uświadamiam sobie wszelkie okazje do spełniania dobra i dziękuję za nie Bogu. Dziękuję za życzliwość, która mnie spotkała, ale też za trudne sytuacje, które mogą mnie czegoś nauczyć.

3. Dziękuję Bogu za wszystkie łaski, które tego dnia zostały mi dane. Próbuję uświadomić sobie, jak Jego obecność wpłynęła na cały mój dzień.

4. Przypominam sobie moje postanowienia poprawy, które podjąłem. Analizuję dzień pod kątem tego, co chcę w sobie zmienić i jakie nawyki poprawić. Uczciwie przyznaję, co mi się udało, a co nie.

5. Zastanawiam się, co mogę poprawić, kiedy mogłem zachować się inaczej. Patrzę na moje relacje z ludźmi i szukam sposobów na to, aby uczynić je lepszymi.

6. Powierzam się Bożej opiece, wyrażam zaufanie do Jego planów.

Zobacz także
Wasze komentarze