6 mln osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19
W Polsce wykonano ponad 18,3 mln szczepień przeciw Covid-19, a w pełni zaszczepionych jest 6 mln osób. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu ma zostać wniesiony projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny.
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw Covid-19, zutylizowano 17 357 dawek. Zgłoszono 9320 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Łącznie do Polski dostarczono dotąd 20 382 130 dawek, a do punktów szczepień 19 831 060.
Dzienna liczba szczepień wyniosła 291 967. Najwięcej wykonano ich w woj. mazowieckim (42 946), śląskim (38 423) i w wielkopolskim (26 626). Najmniej pacjentów zaszczepiono w woj. podlaskim (7752), lubuskim (7452) i w opolskim (6601).
>>> Będą nowe zachęty do szczepienia się przeciw Covid-19
W środę szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że przekroczyliśmy liczbę 6 mln osób w pełni zaszczepionych w ramach Narodowego Programu Szczepień.
Zapowiedział także, że na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu ma zostać wniesiony projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny. Jak przekazał, do pierwszego projektu było sporo uwag, dlatego odbyły się konsultacje i doprecyzowano nowe przepisy. Projekt przewidywałby odszkodowania dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.
Dworczyk przekazał także, że „mamy średnio przyrost ok. 200 tys. osób, które rejestrują się na szczepienia”. Jednoznacznie podkreślił, że rząd nie dopuszcza możliwości wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19.
Szef KPRM poinformował we wtorek, że od 31 maja dostawy szczepionki Pfizer będą podwojone, więc rząd zakłada, że w czerwcu nie będzie już problemów z dostępem do szczepionek. Wskazał, że w ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie 2 mln tygodniowo.
Pełnomocnik rządu ds. szczepień zapowiedział również, że od 1 lipca szczepienia drugą dawką przeciw Covid-19 będą odbywały się w dowolnym punkcie. Dodał, że zachętą do szczepienia ma być loteria Narodowego Programu Szczepień, która zostanie uruchomiona od 1 lipca.
>>> Szczepienia przeciwko Covid-19 obowiązkowe? Dworczyk odpowiada
Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw Covid-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.
Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko Covid-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |