Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Słowo Roku 2024. Oto zwycięzca plebiscytu Uniwersytetu Warszawskiego

Koalicja” została Słowem Roku 2024 – ogłosił Uniwersytet Warszawski. Werdykt wydała ogólnopolska kapituła językoznawców. – To nie jest nic dziwnego, ponieważ słowo „koalicja” występowało w mediach w ostatnim roku znacznie częściej niż w latach poprzednich – powiedział prof. Marek Łaziński, ogłaszając wyniki plebiscytu. Z kolei według internautów najważniejszym słowem zeszłego roku została „sztuczna inteligencja”.

We wtorek Uniwersytet Warszawski ogłosił wyniki 14. edycji plebiscytu na Słowo Roku 2024. Organizowany jest on przez Instytut Języka Polskiego UW. Tym razem ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego najważniejszym słowem roku wybrała słowo „koalicja”.

Koalicja

– To nie jest nic dziwnego, ponieważ słowo „koalicja” występowało w mediach w ostatnim roku znacznie częściej niż w latach poprzednich – powiedział prof. Marek Łaziński, ogłaszając wyniki plebiscytu. – Słowo jest wygodne do komentowania, bo w zależności od tego, co do niego dodamy, to inaczej patrzymy na koalicję. Słowo Roku jest słowem bez żadnych dat dodanych do słowa „koalicja”. Słowo to jest z nami od dawna, od XVI wieku i nie zmienia istotnie znaczenia – dodał.

Sala plenarna Sejmu, fot. PAP/Paweł Supernak

Komisja, zetki, powódź…

Na drugim miejscu plebiscytu znalazło się słowo „komisja”, nawiązujące do komisji śledczych, a na trzecim – „zetki”, nawiązujące do określenia pokolenia Z. Dalej znalazły się słowa „powódź”, „rozliczenia” oraz „babciowe” i „azyl”.

Z kolei w głosowaniu internautów słowem roku została „sztuczna inteligencja”, na drugim miejscu wskazano „babciowe”, a na trzecim – „powódź”. W tym roku w plebiscycie internetowym wyróżniono też odrębną kategorię – Studenckiego Słowa Roku – którym została „stołówka”

W skład kapituły językoznawców, która wybrała słowo roku, znaleźli się: prof. Andrzej Blikle, prof. Jerzy Bralczyk, red. Bartek Chaciński, prof. Katarzyna Kłosińska, prof. Ewa Kołodziejek, red. Teresa Kruszona, red. Agnieszka Kunikowska, prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Podracki, prof. Renata Przybylska, prof. Michał Rusinek, prof. Barbara Sobczak, red. Małgorzata Tułowiecka. Sekretarzem kapituły jest prof. Marek Łaziński.

fot. unsplash

Z kolei internetowe głosowanie na najważniejsze słowo roku trwało do 31 grudnia. Brali w nim udział internauci, wskazując wyraz, który ich zdaniem najbardziej charakteryzuje ostatnie dwanaście miesięcy. Na stronie sloworoku.uw.edu.pl można było wybrać jedno ze słów – z listy zaproponowanej przez organizatorów – które w tekstach prasowych w ostatnim roku padały najczęściej w stosunku do poprzednich lat. Do wyboru były m.in.: immunitet, babciowe, powódź, koalicja, grzybobranie czy depenalizacja. Każdy uczestnik plebiscytu mógł zaproponować też własne słowo lub wyrażenie złożone z dwóch słów.

Co roku w plebiscycie UW wybierane są słowa, które najlepiej odzwierciedlają ważne tematy i wydarzenia minionych dwunastu miesięcy. W ubiegłym roku w głosowaniu internautów zwyciężył wyraz „wybory”, a kapituła językoznawców wybrała wyrażenie „sztuczna inteligencja”

Słowem roku 2022 na podstawie zgodnego wyboru internautów i kapituły została „wojna”, słowem roku 2021 – „szczepienie”, a 2020 – „koronawirus”

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze