Nowy kościół katolicki w muzułmańskim kraju

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż konsekruje kościół w Chromtau w Kazachstanie. To główny cel rozpoczętej wizyty duszpasterskiej. Biskup odwiedzi także księży diecezji tarnowskiej głoszących Ewangelię w Kazachstanie. Jeszcze dziś biskup Jeż będzie przewodniczył w Karagandzie uroczystościom dziękczynnym za beatyfikację ks. Władysława Bukowińskiego, pierwszego błogosławionego kościoła katolickiego obrządku łacińskiego w Kazachstanie.

Konsekracja kościoła odbędzie się w niedzielę. „Cieszę się, że to już kolejny kościół, który konsekruję w różnych regionach świata. Liczba katolików w Kazachstanie jest znikoma, bo to kraj muzułmański. Rola tej świątyni będzie więc bardzo ważna. Kościół znajduje się blisko meczetu i cerkwi prawosławnej” – mówi bp Jeż.

Kościół pw. św. Rodziny w Chromtau powstał dzięki tarnowskiemu misjonarzowi ks. Piotrowi Kluzie. „Wybudowano tam także zaplecze duszpasterskie i plebanię. Diecezja tarnowska sfinansowała zakup drzwi i okien przekazując na ten cel 15 tys. dolarów. Ks. Kluza zwracał się także do różnych organizacji międzynarodowych o pomoc w budowie kościoła i takie wsparcie uzyskał” – dodaje ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji.

W Kazachstanie pracuje duszpastersko siedmiu kapłanów diecezji tarnowskiej. Pięciu z nich jest zaangażowanych na terenie Administratury Apostolskiej w Atyrau. Administratorem jest tarnowski duchowny ks. Dariusz Buras.

W Kazachstanie tylko ponad procent mieszkańców należy do kościoła katolickiego. W Chromtau liczba katolików powiększa się. W niedzielnej Mszy św. uczestniczy ok. 30 osób, z okazji świąt jest ich więcej. Budowa kościoła trwała trzy lata. Chromtau to małe, liczące 25 tys. mieszkańców miast. Są tam kopalnie odkrywkowe i głębinowe chromu.

Zobacz także
Wasze komentarze