7 sposobów na lęk przed spowiedzią #3

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Każdemu zdarzyło się kiedyś bać spowiedzi. „Wstydzę się…”, „Co pomyśli o mnie ksiądz, kiedy usłyszy moje grzechy!”, ”Tak dawno już się nie spowiadałem, nie wiem, czy Bóg mnie przyjmie…”, „nie jestem w stanie przypomnieć sobie wszystkich moich grzechów…”. To są zdania, jakie często możemy usłyszeć. Wszystkie wyrażają ból, wstyd i świadomość własnej winy. I to jest dobry początek.

Można powiedzieć, że lęk przed spowiedzią jest czymś naturalnym, bo przecież wyznanie swoich grzechów nie jest przyjemne. Sporo nas kosztuje uznanie naszych win, ale zachętą jest fakt, że Bóg oczekuje na nas z otwartymi ramionami. Spowiedź jest sakramentem niezbędnym do naszego rozwoju duchowego, chociażby dlatego że daje nam łaskę, która nas podtrzymuje podczas próby i jest siłą, która pozwala nam kontynuować dobrą drogę. Nie ma się czego bać! Porzuć strach przed spowiedzią! Ponieważ spowiedź…

Jest świętem w Niebie 

Wiemy, że nie jesteśmy sami, lecz tworzymy wspólnotę świętych. Kościół ziemski (my) jest Kościołem pielgrzymującym,  dusze zaś w czyśćcu i dusze zbawionych są Kościołem triumfującym. W ten sposób tworzymy jedno ciało w jednym duchu. Dlatego kiedy nawraca się grzesznik, w Niebie jest wielkie święto. Na ziemi potrafimy świętować! Wyobraźcie sobie, jak świętują w Niebie! Aniołowie, Archaniołowie, Trony, Panowania, Zwierzchności i wszyscy inni świętują nawrócenie grzesznika, który pozostawia stare życie i idzie za Jezusem jako nowy człowiek. To nie jest jakaś bajka, to jest realne! 

A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: „Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła”. Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia” (Łk 15,5-7). 

Jest siłą w walce

Łaska jest darem, darmową pomocą jaka Bóg nam daje, aby odpowiedzieć na Jego wołanie: stać się dziećmi Bożymi (KKK). Sakrament pojednania wzmacnia w nas działanie łaski, to Bóg sam przybywa nam z pomocą. Ta łaska będzie także siłą w codziennych zmaganiach. Jeśli doświadczasz wielu pokus, jeśli mnożą się okazje, które prowadzą cię do upadku, jeśli nie jesteś w stanie kontrolować swoich namiętności, to musisz wiedzieć, że łaska otrzymana od Boga jest siłą w walce ze złem. To jest twoja szansa! Grzech osłabia twoja wolę, czyni cię skłonnym do ponownego upadku. Wykorzystaj Bożą łaskę i zwyciężaj zło siłą dobra. 

„Ty natomiast, o człowiecze Boży, uciekaj od tego rodzaju rzeczy, a podążaj za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą, miłością, wytrwałością, łagodnością!  Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne: do niego zostałeś powołany i [o nim] złożyłeś dobre wyznanie wobec wielu świadków” (1Tm 6, 11-12). 

Porzuć lęk przed spowiedzią. Tych 7 powodów pomoże ci lepiej poznać sakramenty ustanowione przez Boga dla dobra swych dzieci , które bezgranicznie kocha. Dobrze rozumiana spowiedź przestaje być czasem lęku i przemienia się w akt miłości, miłosierdzia i pojednania. To jest prawdziwe znaczenie sakramentu pojednania: spojrzeć ponownie na Boga, oczyścić się z wszelkiego brudu, nabrać sił do dalszej walki i nie zniechęcić się gdy przyjdzie upadek. Nie pozwólmy by czas płynął a nasze winy z małych ran przemieniły się w pełne gangreny rany. Kiedy tylko zdasz sobie sprawę  ze swego grzechu i będziesz go żałował, nie zwlekaj aby przystąpić do Sakramentu spowiedzi  i otrzymać lekarstwo. Nie zapomnij wyznać wszystkich twoich grzechów! 

o. H. Edgar Henríquez Carrasco 
tłum. o. Mariusz Bosek OMI, 
źródło: catholic-link.org

Fot. Ben White on Unsplash

7 sposobów na lęk przed spowiedzią #3
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze