75 lat temu z paryskiej katedry Notre-Dame transmitowano pierwszą mszę na świecie
Pasterka z paryskiej katedry Notre-Dame przed 75 laty była pierwszą Mszą św. transmitowaną we francuskiej telewizji i pierwszą w ogóle na świecie. Niecały rok później ówczesny sekretarz stanu ds. informacji François Mitterrand podjął decyzję o coniedzielnych transmisjach katolickiej Eucharystii.
Pierwszą „telewizyjną” Mszę z 24 grudnia 1948 roku odprawił arcybiskup Paryża, kard. Emmanuel Suhard. Tak mówił wówczas o telewizji: „Można bez przesady powiedzieć, że to genialne odkrycie następuje w odpowiednim momencie planu zbawienia świata. Chrześcijanie powinni cenić wszystko, co umożliwia głoszenie Ewangelii całemu stworzeniu. Wszystko, co łączy jednostki i narody w jedną rodzinę ludzką, przyczynia się do Odkupienia. To właśnie robi telewizja: poszerzając pole naszego spojrzenia, poszerza pole naszej świadomości i rozszerza nasze serce”.
Telewizja była wówczas nowinką techniczną, dostępną zaledwie kilku tysiącom posiadaczy drogich odbiorników. Ale inicjator tej transmisji, pracujący w radiu dominikanin, o. Raymond Pichard szybko pojął znaczenie telewizji i to, że jej rozwój będzie towarzyszył wzrostowi poziomu życia Francuzów w okresie po II wojnie światowej – przypomina dziennik „La Croix”.
>>> Równo za rok zostanie otwarta zniszczona przez pożar katedra Notre Dame
Od października 1949 roku Msza była transmitowana już co tydzień jako część programu telewizyjnego, od 1954 roku noszącego nazwę „Jour du Seigneur” (Dzień Pański), w którego ramach była i nadal jest nadawana. Stało się tak dzięki późniejszemu socjalistycznemu prezydentowi Francji, François’owi Mitterrandowi, który wówczas był sekretarzem stanu ds. informacji.
„To było niespodziewane – opowiada dominikanin, o. Thierry Hubert, obecny producent programu «Jour du Seigneur». – O. Pichard poprosił Mitterranda o półtorej godziny, ale był przekonany, że dostanie tylko pół. Tymczasem sekretarz stanu bez mrugnięcia okiem dał mu półtorej godziny”. Było to bardzo dużo, zważywszy, że telewizja nadawała wówczas zaledwie 14 godzin tygodniowo.
Mitterand jednak kierował się racjonalną kalkulacją. Francuzi należący do klasy średniej, w tamtym czasie w większości wierzący i praktykujący, byli zainteresowani oglądaniem Mszy w telewizji, co mogło ich skłonić do zakupu odbiornika. I tak właśnie się stało – przypomina „La Croix”.
O. Pichard był w 1949 roku inicjatorem również pierwszej telewizyjnej transmisji papieskiego orędzia wielkanocnego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |