Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, fot. PAP/Adam Warżawa

81 lat temu wybuchła II wojna światowa

Na Westerplatte, 1 września 1939 r. salwami oddanymi przez pancernik Schleswig-Holstein rozpoczęła się II wojna światowa. Wszystko rozpoczęło się jeszcze przed wschodem słońca, o godzinie 4.47.

Wtedy to komandor Gustav Kleikamp, dowódca okrętu szkolnego Kriegsmarine Schleswig-Holstein, kotwiczącego w kanale portowym na wysokości Twierdzy Wisłoujście, wydał rozkaz otwarcia ognia z dział artylerii głównej, średniej i lekkiej okrętu w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Minutę później zabrzmiały pierwsze salwy dział okrętowych, chwilę później do ostrzału dołączyły działka przeciwlotnicze o kalibrze 20 mm. Pociski spadały na południowo-wschodnią część półwyspu.

fot. EPA/NATIONAL DIGITAL ARCHIVE POLAND

Celem trwającej około 7 minut kanonady było zniszczenie części muru składnicy, który na tym odcinku stanowił przeszkodę dla atakującej Kompanii Szturmowej Kriegsmarine, dowodzonej przez porucznika Wilhelma Henningsena. W kierunku składnicy strzelać zaczęły również karabiny maszynowe rozlokowane wcześniej, po drugiej stronie kanału portowego, na przeciwko Westerplatte.

>>> II wojna światowa: oblaci na archiwalnych zdjęciach. „Widzieliśmy go po śmierci. Był to szkielet z anielską pogodą na twarzy”

Władze Gdańska już wczoraj wieczorem uczciły na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Nekropolia powstała w miejscu zniszczonej 2 września 1939 roku przez nalot bombowców nurkujących wartowni nr 5 Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W uroczystości na cmentarzu wzięli udział kombatanci, władze Gdańska, harcerze oraz politycy opozycji. Uczestniczący zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy. – Niech to hasło: „Nigdy więcej wojny” będzie dla nas przesłaniem nie tylko dzisiaj, ale także na co dzień. W naszej pracy, w naszym życiu – mówiła na cmentarzu na Westerplatte prezydent Aleksandra Dukiewicz.

fot. PAP/Marcin Gadomski

Tegoroczne obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które rozpoczęły się we wtorek nad ranem są w całości uroczystościami państwowymi organizowanymi przez Wojsko Polskie. Główna część uroczystości rozpoczęła się pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża o godz. 4.45. Jak co roku, w tym szczególnym momencie, włączone zostały syreny alarmowe. Później żołnierze Wojska Polskiego i zaproszeni goście odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Zgromadzonych uczestników powitał gospodarz uroczystości, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szczególnym momentem obchodów było zapalenie Znicza Pokoleń przez m.in. kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy. W tym momencie po raz pierwszy zabrzmiał, skomponowany przez Wojsko Polskie, specjalnie z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Marsz Bohaterów Westerplatte. Następnie żołnierze odczytali Apel Pamięci, a bohaterstwo obrońców Ojczyzny zostało uczczone salutem armatnim. Uroczystości zakończyła wspólna modlitwa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze