Fot. Headway/unsplash

85 proc. badanych: osoby w każdym wieku powinny mieć taką samą możliwość rozwoju zawodowego

Według 85 proc. respondentów osoby w każdym wieku powinny mieć taką samą możliwość rozwoju zawodowego – wynika z badania Fundacji WłączeniPlus przeprowadzonego przez Socjolożki.pl. O możliwości awansu pracownika po 50. roku życia częściej są przekonani mężczyźni – 44 proc. niż kobiety – 32 proc.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji WłączeniPlus przez Socjolożki.pl wynika, że 35 proc. badanych Polaków dostrzega potrzebę parytetów w zarządach i radach nadzorczych dużych firm. Jak wskazali autorzy badania istotność parytetów częściej jest wskazywana przez kobiety (41 proc. w porównaniu do 29 proc. wśród mężczyzn) oraz mieszkańców małych i średnich miast (kolejno 42 i 45 proc. w porównaniu do 28 i 22 proc. w przypadku mieszkańców wsi oraz dużych miast).

Zdaniem 42 proc. respondentów w firmach, w których pracują, procesy rekrutacji oraz możliwości rozwoju kariery są równe i przejrzyste.

„Zdecydowanie częściej myślą tak osoby młode – 55 proc. ankietowanych w wieku od 18 do 24 lat oraz 50 proc. w grupie od 25 do 34 lat. Wśród respondentów w wieku powyżej 55 lat ten odsetek wynosi zaledwie 30 proc.” – wynika z badania.

>>> Praca. Dar Boży [MISYJNE DROGI]

Fot. pixabay/StartupStockPhotos

Według raportu ponad jedna trzecia badanych twierdzi, że w firmie, w której pracują, możliwe jest, aby osoba po 50. roku życia awansowała na wyższe stanowisko. „O możliwości awansu pracownika lub pracownicy po 50. roku życia zdecydowanie częściej są przekonani mężczyźni (44 proc. w porównaniu do 32 proc. wśród kobiet) i ankietowani w wieku od 34 do 44 lat (44 proc.)” – podano. „Osoby, które same znajdują się w grupie wiekowej 50+, zdecydowanie rzadziej zgadzają się, że taka możliwość istnieje – jedynie 27 proc.” – zaznaczyli autorzy badania.

Zwrócili uwagę, że 85 proc. badanych uważa, że osoby w każdym wieku powinny mieć taką samą możliwość rozwoju zawodowego. „Tego zdania jest mniejszy odsetek mieszkańców wsi (80 proc.) niż miast (małych – 89 proc., średnich – 87 proc. i dużych – 89 proc.)” – zaznaczyli.

Autorzy opracowania przypomnieli, że Parlament Europejski i Rada Europejska przyjęły dyrektywę ws. poprawy równowagi płci w spółkach giełdowych oraz powiązanych środkach. Wynika z niej, że osoby należące do niedostatecznie reprezentowanej płci powinny zajmować w organach firm co najmniej 40 proc. stanowisk dyrektorów niewykonawczych lub co najmniej 33 proc. wszystkich stanowisk dyrektorskich.

„Dyrektywa wprowadza obowiązek osiągnięcia tych parytetów do 30 czerwca 2026 r. W Polsce kobiety stoją na czele jedynie 5 proc. firm i stanowią? 14 proc. osób członkowskich zarządów wszystkich spółek giełdowych, a przewodzą zaledwie w 12 proc. rad nadzorczych” – zauważyli autorzy opracowania.

fot. pixabay/HutchRock

Wskazali też najnowszą publikację „Włączaj nie wyłączając” klubu DEI Champions która opisuje wiedzę i doświadczenie 12 czołowych firm i korporacji w Polsce z obszaru różnorodności, równości i włączania w środowisku biznesowym. W publikacji zwrócono uwagę, że „jednym ze wskaźników, który pokazuje skuteczność działań z obszaru różnorodności, równości i włączania, jest poziom luki płacowej w firmach członkowskich klubu DEI Champions, która wynosi jedynie 2,9 proc. w wynagrodzeniach całkowitych kobiet i mężczyzn – pensjach zasadniczych z premiami” – poinformowali autorzy badania. Dodali, że w Polsce średnia różnica płac wynosi 6,5 proc. na niekorzyść kobiet, a w całej Unii Europejskiej utrzymuje się na poziomie prawie 13 proc.

Klub DEI Champions został powołany przez Fundację WłączeniPlus z misją tworzenia środowiska, w którym różnorodność, równość i włączanie stanowią nieodłączny element sukcesu organizacji. DEI to akronim od angielskich słów Diversity (różnorodność), Equity (równe szanse) i Inclusion (włączanie). Obecnie klub zrzesza 14 firm.

Badanie przeprowadzone we wrześniu 2024 przez Socjolożki.pl z użyciem metodologii CAWI na reprezentatywnej próbie Polek i Polaków w wieku 16-65 lat.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze