św. Franciszek z Asyżu, fot. franciszkanie.net

9 października w Kościele katolickim przypada Niedziela św. Franciszka

9 października w Kościele katolickim przypada Niedziela św. Franciszka. Parafie mogą włączyć się w obchody poprzez zorganizowanie tzw. podzielników, czyli przestrzeni wymiany przedmiotami codziennego użytku – powiedziała Magdalena Kadziak ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Niedziela św. Franciszka to wydarzenie odbywające się w tym roku pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski w pierwszą niedzielę po dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu – w tym roku 9 października. Jak przypomniała Kadziak, hasłem tegorocznych obchodów są słowa: „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia”.

>>> Piotr Abramczyk: modliłem się o misję przez duże M. Odpowiedzią była Encyklika Laudato si’ [ROZMOWA]

św. Franciszek z asyżu
fot. cathopic

Radość z dawania

„Inspiracją były dla nas słowa św. Pawła z Dziejów Apostolskich, że więcej radości płynie z dawania, aniżeli z brania. Chcemy skupić się na solidarności międzyludzkiej, pokazać że wszyscy mamy wiele przedmiotów, którymi możemy podzielić się z innymi, którzy mają mniej” – wyjaśniła.

Zdaniem Kadziak miejscem, które w naturalny sposób powinno łączyć ludzi, jest parafia. „W parafii możemy dzielić się nie tylko dobrami duchowymi, ale też materialnymi. Stąd pomysł, by poza wspólną modlitwą w niedzielę św. Franciszka zorganizować w parafiach tzw. podzielniki, czyli specjalną przestrzeń dzielenia się i wymiany konkretnymi rzeczami, jak dobre ubrania i przedmioty codziennego użytku” – mówiła.

Dodała, że w tym roku jedna z parafii z Nowego Sącza zorganizowała u siebie wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.

>>> Abp Stanisław Gądecki: chrześcijańska ekologia odpowiedzią na kryzys energetyczny

fot. cathopic

Kryzys ekologiczny

„Kryzys ekologiczny nie jest jedynym, przed którym obecnie stajemy. Biorąc pod uwagę wysoką inflację i widmo ubóstwa energetycznego, chcemy pokazać, że problemy ekologiczne i społeczne są ze sobą ściśle połączone. Chcemy szukać wspólnych rozwiązań tej trudnej sytuacji” – podkreśliła.

Kadziak zastrzegła, że część ludzi kojarzy ekologię z narzucaniem ograniczeń, tymczasem niedziela św. Franciszka ma zachęcać do kultywowania wielkodusznego umiarkowania i prostoty, oznaczających uczenie się dawania, a nie po prostu rezygnowania.

„Papież Franciszek wielokrotnie przestrzegał przed pułapką konsumpcjonizmu, przed egoizmem i zachęcał do solidarności międzypokoleniowej. Chcemy odpowiedzieć na to wezwanie” – mówiła.

Fot. pixabay

Propozycje dla parafi

Poinformowała, że parafie mogą włączyć się w obchody Niedzieli św. Franciszka także poprzez wspólne odmówienie modlitwy w intencjach troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych mszach św. 9 października wraz z odczytaniem katechezy przygotowanej z fragmentów encykliki „Laudato si'” papieża Franciszka. Zastrzegła, że materiały zostały rozesłane do części diecezji.

Parafie mogą również dołączyć do bezpłatnego programu Zielonych Parafii, objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski, poprzez rejestrację na stronie internetowej – aby zaangażować wspólnotę parafialną w działania na rzecz katolickiej ekologii integralnej. Kadziak zaznaczyła, że obecnie w programie Zielone parafie zarejestrowanych jest 137 parafii z całej Polski.

Odbywająca się w Polsce po raz czwarty Niedziela św. Franciszka jest zwieńczeniem Czasu dla Stworzenia (ang. Season of Creation), czyli wspieranego przez papieża Franciszka ekumenicznego miesiąca modlitw w intencji świata stworzonego, który w tym roku rozpoczął się 1 września i zakończył 4 października.

Program Zielone parafie jest inicjatywą Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska – polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Laudato si Movement, zrzeszającej ponad 700 organizacji katolickich i tysiące wiernych na całym świecie w celu realizacji wezwania do troski o stworzenie w obliczu kryzysu klimatycznego.

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska powstał w czerwcu 2015 r. w odpowiedzi na przesłanie encykliki papieża Franciszka „Laudato si'”. Ruch ściśle współpracuje z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Jego członkowie działają w duchu chrześcijańskiej ekologii integralnej, opierając się na wrażliwości św. Franciszka z Asyżu i na nauczaniu papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze